Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - 10x proč jet do BudapeštiÚvodník: Jedinečné termální prameny, výborná kuchyně, divoký noční život, nezapomenutelné hudební festivaly…, to je jen několik důvodů, proč stojí maďarská metropole za návštěvu.


Článek: 1. Cenově i časově dostupná: Budapešť je, co by kamenem dohodil a výlet do srdce Maďarska nevyjde vůbec draho. Autobusy Eurolines vás sem z Prahy zavezou za 7,5 hodiny a partnera či kamarádku můžete nyní vzít s sebou zdarma: v rámci akce 1+1 vás svezou do 20. března do 26 měst 2 za cenu jednoho. Obousměrná jízdenka do Budapešti vás ve dvou vyjde na 900 Kč
 
2. Slavné termální lázně: Budapešť je termálním rájem protkaným 118 prameny a je tady na 15 veřejných termálních lázní, kde se můžete vykoupat ve „vlažné vodě“ dosahující pouze 21°C nebo naopak „vařící lázni“ se 76°C. Jedny z největších a nejstarších lázní jsou Széchenyi, které v poslední době proslavily soboty ve znamení divokých hudebních večírků. Za jedny z nejkrásnějších jsou označovány také termály Gellért secesního stylu a unikátní atmosféru mají také lázně Lukács, které hojně navštěvovali slavní spisovatelé a umělci.
 
3. Vyhlášené langoše: Jedná se sice o “pouliční” jídlo, přesto se staly symbolem Maďarska. Langoše s česnekem, sýrem, šunkou či zakysanou smetanou – vybírat si můžete z nesčetně variant. Ty nejlepší ovšem podávají v Retró Büfé a to až do dvou hodin ráno a v sobotu dokonce do šesti. Dalším výborným bufetem je Lángos Land a Lángosos, kde mají i mnohem “divočejší“ varianty s klobásou nebo tzatziki.
 
4. Víno králů: Tokajské, sladké dezertní víno, o kterém najdete zmínky i v maďarské hymně, může být dobrou tečkou za chutnou večeří a skvělou odměnou po náročném dni. O tom, že Maďaři víno milují, se přesvědčíte na festivalu vína, který se koná v září v Budapešti. Pokud vám termín nevyhovuje, nevěšte hlavu, na dobré víno si můžete zajít například do podniku CultiVini, kde můžete víno ochutnat, nakoupit si zásoby domů a také nahlédnout do muzea, kde se o tomto nápoji bohů dozvíte více.
 
5. Lahůdky pro milovníky sladkostí: Kdo je na sladké, nesmí odjet z maďarské metropole, aniž by ochutnal marcipán. Nejlepší mají v Szamos Gourmet Ház, který je kavárnou, cukrárnou a čokoládovnou v jednom. Ochutnat zde můžete až 40 druhů marcipánových bonbónů s příchutí višní, pomeranče, švestek nebo bonbóny s citrónovo-bazalkovou příchutí.
 
6. Unikátní památky: Dominantou Budapešti je budova Parlamentu u Dunaje, která je třetí největší stavbou svého druhu na světě. Andrássyho třídu lemují restaurace, kavárny, divadla i Státní opera. A právě budova opery je nejen úchvatná svým neorenesančním vzhledem, ale také uměleckým repertoárem. Za návštěvu stojí i Vidám park plný atrakcí, Bazilika sv. &Stěpána, Královský palác nebo Rybářská bašta.
 
7. Akce zdarma: Utratili jste zbytek peněz za skvělou zmrzlinu ve tvaru růže od Gerlato Rosa? Vyzkoušejte aktivity, které jsou v Budapešti zdarma. Stačí se prokázat pasem a můžete vyrazit na prohlídku parlamentu. Ani korunu neutratíte při návštěvě baziliky svatého &Stěpána (platí se pouze za vstup na vyhlídkovou plošinu). Zdarma je také procházka na Gellértův vrch, odkud si můžete užít panoramatický výhled na město, vstup do zahrad Károlyi nebo do parku Millenáris. Do většiny muzeí je vstup zdarma v rámci Muzejní noci v červnu. A za zmínku určitě stojí také prohlídka města v rámci Free Walking Tour.
 
8. Hudební ráj: Léto je zde ve znamení hudebních festivalů, a pokud chcete potkat hvězdy, nesmíte chybět na jednom z největších evropských festivalů pod širým nebem. Sziget ročně navštíví na 400 000 milovníků hudby z více než 90 zemí. Na denním programu je až 200 vystoupení živých kapel od těch největších jmen mezinárodní pop/rockové scény až po umělce upřednostňující metal, folk, jazz, blues, alternativní a klasickou hudbu. Festival si v minulosti nenechali ujít ani Robbie Williams, Avicii, Ellie Goulding či skupina Passenger.
 
9. Divoký noční život: Budapešť žije bujarým nočním životem, ať už máte na mysli večer u piva v hospodě, u drinku v baru nebo na tanečním parketu. Mezi nejlepší bary patří Ötkert, do něhož si ale většinou musíte vystát dlouhou frontu. Populární je i podnik Szimpla Kert připomínající zříceninu a koktejly je vyhlášený bar Warm up.
 
10. Výhodné nákupy: Nejznámější nákupní ulicí je Váci s obchody značek Promod, Zara i Mango. Nejluxusnější módní značky (Louis Vuitton, Burberry, Gucci) se ukrývají na Andrássyho třídě. Cenově výhodnější značky (H&M a Pull&Bear) najdete na náměstí Vörösmarty. Největší trhy najdete ve Velké tržní hale – v suterénu je rybí market, v prvním patře mají domácí klobásy a sýry, v druhém pak oblečení, řemeslné výrobky a suvenýry.
 
Zdroj: Eurolines.cz


20.03.2016 - redakce