Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - ŽÍT PO SVÉM – TV tip – drama o ztrátě a znovunalezení smyslu životaÚvodník: V životě se mohou přihodit události, které zanechají trvalé skvrny na duši. Nejhorší je, když člověk zatrpkne a začne se stranit lidí a stáhne se do sebe. Lze z takového stavu vyjít? 

Článek:V podobné situaci je rančer Einar Gilkyson (v přesvědčivém podání Roberta Redforda). Žije stranou lidí na ranči, sice uprostřed krásné přírody, ale pohledem upřeným do minulosti. Na hlavě stetson, na tváři strniště, v zubech stéblo trávy a v duši zmar. Je stále zdrcený ze smrti jediného syna, k níž došlo před deseti lety. Stárnoucí farmář, žijící vedle koní, krav a koček, má jediného přítele Mitche Bradleyho (Morgan Freeman), který byl nedávno napaden grizzlym a nyní o něho musí pečovat.

Takhle to probíhá léta. Až do dne, kdy na jeho prahu stane jeho bývalá snacha Jean (Jennifer Lopezová), kterou viní ze synovy smrti. Zoufalá a zmlácená žena, prchající před násilnickým přítelem, nepřijíždí sama. Má s sebou jedenáctiletou dceru Griff  (Becca Gardnerová), kterou Einar niky neviděl, a o níž tvrdí, že je jeho vnučkou. A díky nevinnosti a čistotě dítěte, nadšeného rančerským životem, se všechno začne měnit. Dívence se podaří Einara probudit ze strnulosti a stereotypu, do něhož stále více zapadal.
Tak začíná příběh o jizvách na duši, jizvách, na něž platí jen odpuštění a láska, byť z duše trvale nikdy nezmizí. „Rány se zjizví, ale jizvy rostou spolu s námi,“ napsal kdysi Stanislav Jerzy Lec. Griff  se postará o to, že přestanou bolet. Vyhrocené vztahy v rodině se zklidní a může dojít i k odpuštění...

Film je postaven na vynikajícím hereckém výkonu hlavní postavy, kterou vytváří Robert Redford (*1936). Trvalou hereckou stálici není nutno příliš připomínat. Při jeho jménu vám ihned naskočí třeba šerif ve filmu Willie Boy, gangster Sundance Kid, senátorský kandidát Billy Mc Kay, beznadějně zamilovaný „velký“ Gatsby, pilot Velký Waldo Pepper, literární vědec s krycím jménem Kondor, žurnalista Woodvar z filmu VŠICHNI PREZIDENTOVI MUŽI, ředitel věznice Brubaker či právník Grant v Pravidlech mlčení. Redford je rovněž režisérem filmů jako Obyčejní lidé, Teče tudy řeka, Zaříkávač koní, Legenda o slavném návratu či Hrdinové a zbabělci.  Sám řekl: „Kdykoli hraju, nemám rád sebe jako režiséra a kdykoli režíruji, nesnáším sebe jako herce.“ Jeho režijní prvotina Obyčejní lidé mu vynesla Oscara za režii, kterého za své role nikdy nedostal – v roce 2002 získal ale Oscara za celoživotní přínos kinematografii. Herec roli rančera uvítal, protože v ní spatřuje předobraz farmářů amerického Západu, kteří „žijí staromódním způsobem, v těsné vazbě na půdu a roční období, ale jen ve vlažném vztahu k technice a modernímu způsobu života.“
Partnerem Redforda je černošský veterán Morgan Freeman (*1937) - nezapomenutelný jako „Řidič slečny Daisy“, detektiv v depresivní krimi Sedm, vězeňský veterán Ellis ve Vykoupení z věznice Shawshank či šílený plukovník Abraham v PAVUČINĚ SNŮ. Na režii je podepsán původem švédský režisér Lasse Hallström, který si již dávno získal srdce amerického publika svými filmy, v nichž často zachycuje rozvrácené rodinné vztahy - např. Co žere Gilberta Drapea, Pravidla moštárny, Čokoláda, Ostrovní zprávy či Bezpečný přístav. Morgana s Redfordem pojí dlouholeté přátelství uzavřené v době, kdy spolu točili vězeňské drama Brubaker.
Film vznikl podle románu spisovatele Marka Spragga Nedokončený život. I když se odehrává v překrásné přírodě státu Wyoming místem natáčení se stala Britské Kolumbie a venkovský objekt poblíž městečka Kamplooks. Pikantní na celém příběhu je to, že na ranči, kde se natáčelo, žil kdysi přes šedesát let muž podobný hrdinovi, žil zde v souladu s přírodou a dožil se bez tří let stovky.
Foto: vk.com, est.hu, filmer.cz, program.sk
*********************************************
ŽÍT PO SVÉM
(An Unfinished life), SRN, USA 2004,
režie Lasse Hallström,
uvádí ve středu 14. června Prima max od 20,00 hodin a opakuje další den a 20.6.
: 

09.06.2023 - Stanislav Polauf