Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Zeptejte se Pavla Kohouta, kde je zakopán pesÚvodník: Ve čtvrtek 16. června se v pražském Paláci knih Neoluxor na Václavském náměstí koná křest knihy Kde je zakopán pes chartisty Pavla Kohouta. Nepromeškejte jeidnečnou příležitost setkat se osobně s dříve zakázaným autorem a nechat si podespat knihu, která prvně vyšla v Kolíně nad Rýnem v roce 1987.  Začátek je v 17:00 hodin.

Článek:


Anotace knihy (nakladatelství Mladá fronta):

Dobrodružný román a kriminální román – tak by mohl nezasvěcený kritik označit obě střídající se roviny této knihy. Jde však o téměř autentické vylíčení nejdramatičtějšího úseku života spisovatele Pavla Kohouta, volně navazující na jeho předchozí dílo Z deníku kontrarevolucionáře.

Tentokrát jde o léta mezi intervencí Varšavského paktu v srpnu 1968 a 4. říjnem 1979 – tehdy byl autor spolu se svou ženou Jelenou násilně odsunut do Rakouska. Románový prvek je pouze v tom, že skutečný příběh skupiny zakázaných spisovatelů, jejich přátel i jejich protivníků je vyprávěn drsnosrstému jezevčíku Edisonovi, který se stal bizarní obětí státního teroru.

Když kniha v roce 1985 vznikala, patřila představa, že pronásledovaní psanci budou za několik málo let řídit stát, do říše snů; tím zajímavější je soukromý pohled na některé protagonisty.

V současném vydání byla doplněna pravá jména osob, které tenkrát neměly být vystaveny pronásledování, a připojena řada fotografií pořízených autorem pomocí Polaroidu. Nejčastějším motivem je druhé zvíře v jeho tehdejší domácnosti – andulák Valtrr, který s oblibou spočíval na hlavách předních disidentů. Toto vydání autor znovu přečetl a jazykově upravil.11.06.2016 - redakce