Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - KDYŽ MUŽ MILUJE ŽENU – TV tipÚvodník: Zdálo by se, že jde o typicky americkou idylku – milující muž, krásná manželka, dvě veselé a šťastné děti, zajištěný bezstarostný život. Ale jen na první pohled. I ve zdravém jablku může začít hlodat červíček a v každém vztahu může vyvstat nečekaný problém, který je nutno řešit

Článek:


Pilot Michael Greene (Andy Garcia) a jeho manželka Alice (Meg Ryanová) jsou spolu již několik let. Jejich láska se zdá být stejná jako v den, kdy se poznali, žije se jim dobře a zdárně pečují o dvě milované dcery. Dokáží být spolu šťastni a čas přijde i na žertíky – například když hned v úvodu si „hrají“ v baru na to, že se neznají a že se do sebe právě začínají zamilovávat.  Když se podíváte na fotografii z filmu – jakoby přímo dokládala sen o americkém idylickém štěstí, jemuž k pohádkové selance nic nechybí.

Jenže film je umění dramatické a tak divácky zajímavé dílo musí být založeno na dramatickém zvratu. Ten přichází v tom, že mladá žena začíná pomalu ale jistě propadat tajné neřestialkoholu. Nejprve to jsou jen potají schovávané lahve na různých místech, poté se jí začíná vymykat výchova dcerek a pak již začíná chodit domů ve značném stupni podroušení a občas způsobí nějaký ten společenský skandálek. Na počátku možná byla nuda z předem naplánovaného a zajištěného života, kdy sice chodí do zaměstnání (dělá výchovnou poradkyni ve škole), ale o domácnost se jí stará čínská hospodyně. Možná i pocit, že se jí muž plně nevěnuje, když jako pilot doma dosti často chybí. K tomu přistupuje pocit, že se jí život vymyká z rukou a že je toho na ni tak akorát dost.
Když muž miluje ženu – což v tomto případě plně platí – pak udělá vše, aby jí pomohl a vztah udržel. Když nepomůže oddech na luxusní dovolené v Mexiku, je Michael nucen svoji ženu svěřit do péče protialkoholní léčebny. Dokáže se Alice vyléčit? Dokáže se dát rodina opět dohromady?

Protože jde o americký romantický film odpovědi na otázky jsou naprosto jasně kladné. Ale, že cesta ke šťastnému konci nebude jednoduchá, je také jasné. „Náš film začíná tam, kde většina jiných končí,“ řekl o svém filmu režisér Luis mandoki. „Většina milostných filmů končí ve chvíli, kdy spolu hlavní hrdinové začnou žít. Tento film začíná v nejkomplikovanějším okamžiku, kdy je čeká ta největší práce.“
Film je modelovým příkladem, jemuž můžete (ale také nemusíte) věřit. Odborníci říkají, že ne vždy se podobný problém dokáže vyřešit a ani láska nemusí být vždy tím pravým lékem. Ale co platí v životě nemusí divák čekat v kině. Tady chce iluzi – a tu mu američtí tvůrci rádi podají se všemi atributy láskyplné romance se zvraty, které k tomu opepří i sentimentem, bez něhož by to ani nešlo.

Je třeba přiznat, že oba hlavní aktéři – jak Andy Garcia tak Meg Ryanová se zhostili svých rolí nadmíru zdařile. K diváckému úspěchu napomohla i hudba Zbigniewa Preisnera (kterého si diváci zamilovali u filmů Krzysztofa Kieslowského než se plně prosadil v zahraničí). Titul dala filmu letitá písnička Percyho Sledgea When a Man Loves a Woman (možná si někdo vzpomene i na její poměrně zdařilou českou verzi Jen já ví, jak pláče muž v podání Pavla Nováka).
Foto: kinobox.cz, csfd.cz
********************************************
KDYŽ MUŽ MILUJE ŽENU
(When a Man Loves a Woman)
USA 1994, režie Luis Mandoki
uvádí ve středu 15. června Nova Cinema od 20,00 hodin


 


10.06.2016 - Stanislav Polauf