Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - 20 rad pro klidné cestování s dětmiÚvodník: Jak asi potvrdí každá maminka, cestovat s dětmi je mnohem náročnější, než když se přesunuje z místa A do místa B dospělý. Poradíme vám, jak na to. 

Článek: &Stěpánka &Strougalová z Baby Clubu Juklík a také zkušená maminka 4 dětí pro vás sestavila 20 cestovatelských rad, které se jí v průběhu let osvědčily. 


1. Už při organizaci cesty zapojte i děti. Ty totiž pocit důležitosti doslova milují. Nechte je proto balit, plánovat, organizovat, rozhodovat.

2. Zkontrolujte si, zda není do vaší cílové země zapotřebí některé očkování.

3. Předem si ověřte, zda v termínu vaší cesty nejsou v dané zemi státní svátky, kvůli nimž byste se třeba na některá vyhlédnutá místa nedostali.

4. Pokud cestujete autem, zjistěte si povinnost dálničních známek i ceny zpoplatněných úseků.

5. Pokud jedete autem a řidiči nevadí tma, zvažte, zda nebude lepší cestovat v noci, kdy dítě spí, a tím odpadne spousta starostí. Rozhodující slovo však musí mít řidič.

6. Do vlaku či autobusu nenasedejte s velkým časovýpředstihem. Vždyť koho by bavilo sedět zbytečně v sedačce o půlhodinu déle.

7. Pokud cestujete autem, počítejte s častými přestávkami. Běžná čtyřhodinová cesta se s dětmi většinou protáhne až na 6 hodin.

8. Při volbě mezi cestovními zavazadly dejte vždy přednost batohu před kabelou. Výhody tohoto řešení oceníte hlavně při neustálém sklánění se k dítěti.

9. Pokud cestujete dopravou, kde se pohybuje více lidí, vyplatí se obléknout děti do výrazného oblečení, které vám usnadní jejich „monitorování“ třeba na letišti nebo na nádraží. 10. Dejte dětem kartičku, náramek nebo rovnou napište na jejich oblečení své telefonní číslo. Pokud cestujete do zahraničí (i na Slovensko), nezapomeňte předvolbu. I když dítě váš telefon zná, nemusí si ho v nečekané situaci vybavit.

11. Pokud víte, že dětem bývá při cestování špatně, můžete vyzkoušet homeopatika nebo léky proti kinetóze. V lékárnách jsou volně k dostání i speciální lízátka a žvýkačky proti nevolnosti. Skvělé jsou i zázvorové tabletky.

12. Některé dítě lépe zvládá cestu s prázdným bříškem, jinému právě hlad způsobuje nevolnost. Jde o to vyzkoušet, co vaší ratolesti nejlépe vyhovuje.

13. Jídlo na cestu musí být nekomplikované – kukuřičné tyčky, máslové sušenky, dětská výživa, ale také nějaké pamlsky – sušené ovoce, tyčinky.

14. K základní cestovní výbavě patří pití, vlhčené ubrousky, voda a žínka na omývání obličeje, základní lékárnička, lehká deka, náhradní oblečení (pro dítě i pro sebe), dostatek plen, dudlík, nočník, sáček na odpadky.

15. Pokud nemáte na oknech stínítka, oceníte plenu na zakrytí oken před sluncem nebo v noci proti reflektorům kolemjedoucích aut.

16. Vše s dětmi sdílejte. Povídejte si s nimi, kam jedete, jak dlouho to bude trvat. U malých dětí použijte pro lepší srozumitelnost jejich slovník: „Zastávka bude dlouhá jako dva Večerníčky…“

17. Starší děti milují mapy, na nichž mohou sledovat, kam jedou. Naučte je vyhledávat souřadnice, vysvětlete jim, kde najdou vzdálenosti, jak se značí řeky apod.

18. Nezapomeňte na hry (magnetické, karty, kostky), omalovánky, sešity s nálepkami, papír, tužka, knížka, molitanový míček. Hodně nervů ušetří i tablet. Nezapomeňte ale na nabíječku.

19. Osvědčilo se přibalit jednu novinku, která se postará o příjemné rozptýlení. Dobrou službu udělá nově zakoupená hra, kniha nebo CD.

20. I když máte spoustu starostí, snažte se vyrazit na cestu s dobrou náladou. Pokud budete nenaladění a nervózní, přenese se nepohoda i na ostatní účastníky zájezdu.

 26.06.2016 - redakce