Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - S láskou tváÚvodník: Patricia Scanlan píše živé, jako z mlhy vystupující příběhy, které se mohou přihodit každému z nás. Je to autorka zaměřená spíše na ženy. Muži nejspíš kouzlo jejích knih nikdy neocení, ale možná se mezi nimi najde nějaký, který mu podlehne jako spousta jejích věrných čtenářek. Její příběhy nebývají prototypy červené knihovny, ač názvy by k tomu naváděly. Ze stránek jejích knih však čiší syrovost života, jeho bolesti, touhy, nesplněná přání a hlavně - láska. Láska k člověku, láska k životu, láska, která tu neochvějně zůstává i přes všechny šrámy, jež hrdinky jejích příběhů utrží, a přes všechny bolesti, přes které se musí přenést.

Článek: Mnoho z nás takový život zná - a možná právě proto nás knihy Patricie Scanlan tolik upoutávají a lákají. Možná proto se k nim neustále vracíme, i když to znamená spoustu prolitý slz a údiv, protože ačkoli se nabízí dobře odhadnutelný tok vyprávění i konec, ve většině případů nás autorka zaskočí nečekanými zvraty i obratem, který bychom nečekali. Patricie Scanlan prostě ví, jak na to. Jak si udržet na celém světě spoustu čtenářek, i jak je držet v neustálém napětí.

Příběh tří žen v knize "S láskou tvá" zpočátku vypadá jako lehký příběh na letní dovolenou nebo odpočinkový víkend. Ale to, co se zdá na první pohled jasné, se boří s otáčením stránek jako hrady z písku. S osudem tří žen zamávají dávné křivdy (jen zdánlivě zapomenuté), rány a lži, které poznamenají nejen jejich život, ale i život všech jejich blízkých. Dokáží si někdy odpustit? Najdou k sobě opět cestu? A měly by se o to vůbec snažit?

Život zkrátka není pohádkou - i když bychom si to přáli. V jednu chvíli se všechno zdá být krásné a funguje to - a v tu další je celý náš život v troskách a my tu stojíme s prázdnýma rukama. Pak už záleží na každém z nás, jestli a jak se k téhle životní výzvě postavíme, a co si dál počneme se životem, který se na nás dívá tou odvrácenou tváří. Ale i z trosek se znovu dá postavit dům. A základy, které stojí na bolesti, jsou někdy ty nejpevnější, jaké bychom mohli získat.

Po těžkopádnějším začátku se příběh "S láskou tvá" rozbíhá tak, že čtenář nestačí otáčet stránky a hltat děj. Ke konci už téměř sprintuje. A konec, ten je opravdu překvapivý a bolestný. Ale život je krásný i přes všechny bolesti, které nám přináší - a právě to se nám autorka snaží říct. Právě to zjišťují i její hrdinky. Na začátku knihy stály ženy, které byly možná obyčejné a možná i trošku zklamané životem. Na konci se při pohledu do zrcadla nepoznávají, ale zároveň tam vidí cosi, co jim dává sílu bojovat o štěstí, o lásku, o radost ze života. Vždyť sám život je neustálým bojem o to, abychom dosáhli vnitřního klidu, spokojenosti a radosti z toho, že jsme. A že jsme tady.


Patricia Scanlan, S láskou tvá, BB Art 2016

11.08.2016 - Radka Zadinová