Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Jan a Kája Saudkovi v PlzniÚvodník: Po pražské Gallery of Art, kde bylo dílo bratří Saudků vystaveno od 24.4.2015 do 31.1.2016 se větší část děl přesunula do výstavních prostor Západočeské galerie v Plzni.
Obdivovat černobílé fotografie Jana Saudka a kresby a ilustrace Jana Saudka, dvou bratrů. dvojčat a geniálních umělců dnešní doby, budou mít návštěvníci do 27. listopadu.


Článek: Plzeňanům se tak splnilo jedno z mnoha přání – získat do místních prostor alespoň část toho, čím umělecká Praha hýří mnohdy až přespříliš. Je pravda, že v rámci „Evropského hlavního města kultury,“ jímž Plzeň byla loni, se ve zdejším kulturním životě mnoho změnilo k lepšímu a Plzeň výrazně zabodovala jak směrem ke svým občanům tak i získala uznání celého kulturního světa. Nicméně onen - dříve tak častý pocit – že toto město je tak trochu stranou „velkému“ umění a že blízkost hlavního města jej odsouvá na „provincii“ zájmu umělců  - to ještě chvíli bude doznívat. Ale časy se mění a v Plzni je mnoho zajímavého k vidění stále častěji – což dokazuje (nejen) tato výstava.

 
„Tvorba Jana je na plzeňské výstavě zastoupena téměř stovkou fotografií. Ikonicky známé, ale i téměř neznámé fotografie, které byly zatím k vidění na několika málo výstavách“
, říká kurátor výstavy Miroslav Houška. Taková je expozice fotografií Jana, rozdělená do dvou sekcí. Na jedné mohou návštěvníci výstavy vidět kolorované fotografie, které byly vytvořeny   na přelomu 80. a 90. let. Druhá sekce pak obsahuje černobílé fotografie, na nichž se autor jakoby vrací ke kořenům své tvorby v šedesátých létech a ukazující syrovější polohu autora. Obsahují také fotografie pořízené při jeho cestování USA. Tato významná kolekce černobílých fotografií byla pořízena v loňském roce přímo z ateliéru Jana Saudka.


Dále kurátor výstavy sděluje: „Kresby, ilustrace a užitá grafika, to je tvorba Káji Saudka, která je také prezentována na plzeňské výstavě“. Dech beroucí a velice vzácné fragmenty komiksů z padesátých let, filmové plakáty k filmům, které dnes patří do zlatého fondu české kinematografie ale i PF pro přátele, to je pestrost expozice Káji. Nechybí ani Kájovy erotické kresby, ukryté v samostatné místnosti, kam je vstup povolen jen pro „18+“.  Výstava obsahuje také kresby se scénickými náměty k tvorbě fotografií Jana. A to je jasný důkaz toho, jak byli oba bratři spolu propojeni nejen mentálně, ale i umělecky. Možná více, než by si mohli návštěvníci výstavy dokázat představit.
Foto: galeryofprag.cz, komiksarium.cz
24.10.2016 - Stanislav Polauf