Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - ANDĚLSKÝ PODÍL – TV tip – whisky, to je naše gustoÚvodník: Ústřední čtveřice tohoto filmu rozhodně nejsou žádní „andílci“. A film také nerozšiřuje vánočně přemrštěnou pohádkovou sérii všech česky vysílajících televizí, ale míří na dospělé diváky. Hlavně pánové, kterým není sklenka dobrého alkoholu cizí, se nejen pobaví, ale i leccos se dozvědí o výrobě i tradici skotské whisky. 


Článek:Začátek filmu vyhlíží jako typický sociálně kritický film, jakých z dílny režiséra Kena Loache vyšlo již hodně (počínaje prvními filmy z dělnického prostředí SMŮLA NA PATÁCH a KES).  Soudce odsuzuje čtyři delikventy k veřejným pracem. Jsou mezi nimi prostomyslný brýlatý Albert, který spadl opilý do kolejiště a jen pouhou náhodou ho nepřejel vlak, zlodějka Mo, která ukradla v obchodě papouška, výtržník Rhino, který opilý vylezl na jezdeckou sochu a také bitkař Robert (či také Robbie nebo Rob), který už jednou byl za těžké ublížení ve vězení a nyní opět napadl policisty při zatýkání. Pod dohledem staršího dobromyslného Harryho nastupují do práce vymalovat komunitní centrum. Typičtí společenští outsideři, vyvržení společností na „smetiště dějin“ se spřátelí a Harry je vezme na exkurzi do palírny. Robbie tam odhalí svůj nečekaný degustační talent – dokáže i poslepu poznat různé druhy whisky.
Nápad nenechá na sebe dlouho čekat a parta se rozhodne odcizit (respektive odčerpat) whisky ze vzácného soudku, který má být vydražen na víc než milion liber. „Velká whisková loupež“ se podaří, zdaří se i její prodej a pro Robbieho, jemuž se mezitím narodil syn, může začít nový život...
&Sestasedmdesátiletý Ken Loach (spolu se svým letitým scénáristou Paulem Lavertym) natočil jeden za svých nejdiváčtějších filmů. Jde sice o mírně hořkou, ale přesto dokonale zvládnutou komedii s dobře napsanými hrubozrnnými dialogy lidí „z ulice“  a bystře odpozorovanými situacemi, kdy každý detail či gesto mají svůj význam. Film je natočen realisticky, nehraje si na efekty a netlačí příliš na sociální nótu. Na své si přijdou i skotské kilty, které si čtveřice vezme na svoji výpravu do palírny se vzácným obsahem, kde se vydávají za Carntneský klub sladové whisky.
Do hlavních rolí objevil Ken Loach neokoukané a naprosto věrohodně působící (ne)herce. Polepšeného rváče Robbieho citlivě vystihl debutující Paul Brannigan, který se předtím sám mezi kriminálníky pohyboval a zažil i vězení. Gary Maitland jako natvrdlý Albert sice neví kdo je Mona Lisa, ale v zákonech obchodu má jasno.
A ten „andělský podíl“, který dal filmu název? Odborníci jím vystihují dvouprocentní úbytek alkoholu ze sudu, který každoročně zmizí přirozeným odpařováním. Tentokrát si naši hrdinové svůj andělský podíl odlili a s ním i svoje nové místo ve společnosti. A věřte, že při sledování filmu určitě na dobrou whisky chuť dostanete, takže i proto je to pro vás vánoční dárek. Však také na festivalu v Karlových Varech skončil v hlasování diváků těsně na druhém místě a na prestižním festivalu v Cannes byl v roce 2012 oceněn Cenou poroty.
********************************
ANDĚLSKÝ PODÍL
(Angel´s Share),
Velká Británie, Francie, Belgie, Itálie 2012,

režie Ken Loach,
uvádí ČT art v pátek 30. prosince od 22,20 hodin


23.12.2016 - Stanislav Polauf