Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - ŠESTÝ SMYSL – TV tip – inteligentní mrazivá hrůza a strachÚvodník: Mít jeden smysl navíc nemusí být pro člověka příliš dobré. Naopak – děsy, které vidí mladý chlapec Cole Sear mu silně ztrpčují život. Stává se samotářem, učitelé ho nemají v lásce, maminka mu nevěří, on vede divné řeči, maluje podivné obrázky vraždy a na těle se mu objevují zvláštní zranění. Pomoc by mohl poskytnou dětský psycholog...


Článek:Psycholog, k němuž se chlapec dostane, má tvář hrdiny akčních filmů Bruce Willise. Ve filmu má jméno Malcolm Crowe a podobný případ už jednou léčil. Neúspěšně. A navíc trpí komplexem viny – nevyléčený nespojený pacient se mu před časem vloupal do bytu a střelil ho do břicha. Teď by Malcolm léčbu rád zopakoval a věří ve výsledek. Musí ale získat důvěru malého pacienta. Ten až po čase mu sdělí příčinu svých děsů: „Vidím mrtvé lidi. Nevědí, že jsou mrtví. Chtěji, abych pro ně něco udělal.“ Klíč k uzdravení chlapce vede přes tuto pomoc lidem z jiného světa, jimiž jsou většinou oběti zločinů a sebevrazi.

Pokud si řeknete, že horory zrovna nemusíte, pak možná zpozorníte, když řekneme, že snímek byl nominován na šest Oscarů a je považován za obrovské překvapení v žánru. A věřte, že je na co se dívat. Překvapí uměřený a zcela civilně soustředěný herecký výkon hvězdy filmů typu Smrtonosné pasti či Pátého elementu Bruce Willise. Překvapivě silným hereckým spoluhráčem je pro něho v době natáčení dvanáctiletý Haley Joel Osment, který se jako dětská hvězda předtím objevil jako syn Foresta Gampa či hrál v dramatu Pošli to dál a ve Spielbergově sci-fi A.I. Umělá inteligence.     
Americkou kritiku i veřejnost nadchl tímto svým třetím filmem i mladý režisér indického původu M. Night Shyamalan, který si sám napsal scénář. Všudypřítomný děs a hrůzu, pro niž obvykle horory spotřebují litry kečupové krve a využívají počítačově animovaných příšerek, navozuje zcela realistickým vyprávěním. Vystačí si jen s několika drastickými záběry vizí mrtvých; daleko účinněji působí v okamžiku, kdy duchové zůstávají neviditelní a jen chlapcovým prostřednictvím tušíme jejich přítomnost. Přes poměrně pomalé tempo, které je v moderním hollywoodském filmu až nezvyklé, je v každém okamžiku filmu cítit atmosféra mrazivé hrůzy. Nejprve vychází z Coleova permanentního pocitu ohrožení, pak z vidin duchů a z poznání jejich přání, ale to zdaleka není vše. Poznání chlapcových úzkostí není zdaleka jediným odhaleným tajemstvím. To hlavní, které nelze prozradit, čeká diváka v samotném závěru. A lze říci, že je tak silné, že jsou recenzenti, kteří říkají, že až jej poznáte, pocítíte potřebu film vidět znovu a vychutnat si, jak dovedně s ním režisér (a scénárista v jedné osobě) dovedl pracovat.
S oběma tajemstvími pracuje režisér velmi efektně, udrží napětí do poslední chvíle a obejde se bez jediného počítačového efektu. Všudypřítomné napětí osciluje a divák má při sledování filmu (jak to naznačil Filmový přehled) stále „divný pocit.“  Film &SESTÝ SMYSL je považován za jeden z nejinteligentnějších hororů (či duchařských příběhů) posledního dvacetiletí a je srovnáván s veledíly typu Rosemary má děťátko, Hnus či Přichází satan.

Haley Joel Osment si jako dětská hvězda užil slávu ještě v hlavní roli válečného dramatu Moje válka, jako dospělý už zaujal méně a v podstatě se v našich kinech jen mihl - např. ve filmech Mroží muž či Vincentův svět. Kariéra „drsňáka“ Bruce Willise byla v době natáčení hodně rozjetá a ani jeho další role moc nevybočují ze zaběhnutého schématu krve a násilí. Výjimkou je možná jen opěvovaná romantická komedie Až vyjde měsíc Wese Andersona, která před pěti lety prošla i našimi kiny. Australskou herečku Toni Colletteovou, která hraje chlapcovu matku,  jste mohli v našich kinech poznat např. z filmů Emma, Sametová extáze, Muriel se vdává či Hodiny.
Režisér M. Night Shyamalan, narozený roku 1970 v Indii a vychovaný v bohaté lékařské rodině v Philadelphii, se filmu upsal od mala. Je nazýván „Mistr napětí“ a jeho tvorbu známe poměrně dobře i z našich kin. V duchu mysteriózního thrilleru natočil po SEDMÉM SMYSLU ještě filmy Vyvolený (opět s Brucem Willisem), Znamení (pro změnu s Mel Gibsonem), Vesnice, Žena ve vodě a Stalo se. Pak trochu změnil žánr a natočil akční rodinnou fantasy Poslední vádce větru, akční dobrodružnou scifi Po zániku země a horor Rozpolcený.
Foto: bustle.com, kinoklik.,com, pinterest.com
*********************************
&SESTÝ SMYSL
(The Sixht Sense)
USA 1999, režie M. Night Shyamalan
uvádí ve čtvrtek 2. února Nova od 22,10 hodin
 


27.01.2017 - Stanislav Polauf