Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Febiofest ve znamení celebrit i nadupaného programuÚvodník: XXIV.ročník filmového Febiofestu už doslova klepe na dveře. Soudě dle očekávaných hostů a zajímavého filmového i kulinářského menu, máme se opět na co těšit.

Článek: Na MFF Praha – Febiofest přijede britský filmový a televizní producent Duncan Kenworthy, který má na kontě například kultovní Lásku nebeskou, mezi dalšími více než třiceti zahraničními hosty budou i přední dánský herec Ulrich Thomsen a srbský herec Lazar Ristovski, mj. představitel hlavní role v Kusturicově Undergroundu. Febiofest uvede ve svém programu téměř dvacet distribučních předpremiér a na festivalovém webu dnes odkrývá většinu svého programu kromě soutěžní sekce Nová Evropa a sekce Masters, které budou zveřejněny 15. března. Dne 16. března pak bude spuštěn předprodej vstupenek on-line i na pokladnách kina CineStar Praha - Anděl. Doprovodný program se letos poprvé uskuteční v prostoru Radlické kulturní sportovny. Febiofest se letos koná od 23. do 31. března.
Na Febiofest přijede britský filmový a televizní producent Duncan Kenworthy, který stojí kromě jiných snímků za kultovními britskými komediemi Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill a Láska nebeská. Svoji kariéru začal v sedmdesátých letech v New Yorku a od 80. let působí v Londýně jako producent filmů a televizních pořadů, za které získal pět cen BAFTA, tři ceny EMMY, nominaci na Oscara a tři nominace na Zlaté glóby. Jeho nejnovějším producentským počinem je britské drama Přihrávka. Tři noci v životě devatenáctiletého profesionálního hráče britské Premier League odhalí problémy a úskalí, kterým musí čelit fotbalista, jenž by chtěl udělat coming out ve světě sportu, kde se veřejná image cení nade vše. Přihrávka bude uvedena v rámci tradiční LGBT sekce s novým názvem Queer Now.
V rámci sekce Světla severu zaměřené na skandinávskou filmovou produkci představí svůj noirově laděný autorský režisérský debut V zárodku dánský herec Ulrich Thomsen. Ten se zpočátku věnoval divadlu, pozornost mezinárodního světa filmu na sebe upoutal ve snímku Rodinná oslava a také jako hlavní padouch v bondovce Jeden svět nestačí. Za svou dosavadní kariéru byl obsazen do mnoha rolí od nezávislých filmů přes televizní seriály a akční snímky až po evropské thrillery. Zahrál si v oceňovaných dánských dramatech Adamova jablka nebo Blikající světla, natáčel se slavnými režiséry i režisérkami, jako jsou Ridley Scott, Kathryn Bigelowová či Susanne Bierová.
Na Febiofest zavítá také výrazná postava balkánské kinematografie srbský herec Lazar Ristovski, který zde představí černou komedii Deník strojvůdce, srbského kandidáta na Oscara za cizojazyčný film. Ristovski je i úspěšným scenáristou, režisérem a producentem, jeho autorský debut Bílý oblek byl uveden v  rámci sekce Týden kritiků v Cannes už v roce 1999. Českým filmovým divákům je znám především jako představitel titulní role v komediálním dramatu Emira Kusturici Underground ověnčeném Zlatou palmou, za roli ve filmu Ivana Fíly Král zlodějů získal v roce 2004 Českého lva za mužský herecký výkon v hlavní roli. Černá komedie Deník strojvůdce se po festivalu chystá do českých kin.
Diváci se mohou těšit na předpremiéry téměř dvaceti zahraničních titulů, které uvidí za zvýhodněnou festivalovou cenu. Mezi distribučními předpremiérami najdeme filmy všech žánrů od dramatického příběhu z Varšavy za 2. světové války Úkryt v ZOO, přes soudní drama Popírání holocaustu s Rachel Weiszovou až po černou severskou komedii Zabijáci z maloměsta nebo akční film Proti vlastní krvi s Michaelem Fassbenderem.
Industriální Radlická kulturní sportovna v blízkosti hlavního centra Febiofestu, CineStaru Praha – Anděl, bude letos poprvé po sedm festivalových dnů hostit doprovodný program festivalu nazvaný Off. Ten veřejnosti ve dnech 24. až 30. března od 16 do 24 hodin nabídne workshopy, speciální projekce, diskuze s filmaři a vystoupení kapel, hudebních projektů a dýdžejů. Návštěvníci se mohou těšit například na koncert písničkářky Never Sol, kapely Smola a Hrušky nebo DJ Pierra Urbana. Off program zve 25., 26. a 27. března na projekce unikátního interaktivního filmu Noční směna, který dává divákům prostřednictvím mobilní aplikace možnost rozhodnout o vývoji děje. &Svýcarsko-britský snímek nabízí nespočet dějových zvratů, celkem sedm možných verzí konce a několik set možností rozhodnutí, která mohou diváci o osudu postav v průběhu učinit. V místě doprovodného programu bude fungovat digitální sklep pro nadšence nových technologií, virtuální reality a audiovizuálních instalací, a to i pro nejmladší návštěvníky festivalu. Vstup na veškerý doprovodný program v Radlické kulturní sportovně je zdarma.
Febiofest návštěvníkům nabídne také dvě výstavy propojující film a výtvarné umění. Československé plakáty k americkým filmům 70. a 80. let bude možné vidět od 24. března do 2. dubna v galerii Portheimka a výstavu nazvanou Druhá múza aneb když herci, zpěváci malují a fotografují pak od 25. března do 30. dubna v Zimním refektáři Strahovského kláštera.

zdroj: tisková zpráva Febiofestu
Febiofest Praha 23.3. - 30.3.2017
http://www.febiofest.cz


09.03.2017 - Kateřina Sovová