Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Letošní Febiofest ocení Jana TřískuÚvodník: Pro Kristiána za přínos světové kinematografii přicestuje na Febiofest z USA, kde žije, herec Jan Tříska. Sošku Kristiána převezme 23. března na slavnostním ceremoniálu v pražském Obecním domě stejně jako americký režisér Abel Ferrara.

Článek: Dříve avizovaný britský kameraman polského původu Peter Suschitzky převezme Kristiána v průběhu festivalu. V soutěži Nová Evropa budou k vidění snímky &Spína režisérky Terezy Nvotové a Doma je tady režisérky Terezy Kotykové, které vznikly v české koprodukci. Jako každoročně festival nabídne sekci Febiofest Junior určenou dětem i rodičům.
 
Vynikající český herec Jan Tříska, který oslavil na podzim osmdesátiny, započal svoji kariéru v divadle. Jednou z prvních rolí, kterou získal ve filmu, byla postava Radúze v poetickém dramatu Radúz a Mahulena. Tento snímek uvede Febiofest za účasti Jana Třísky v sobotu 25. března v pražském kině CineStar Praha – Anděl. Legendární herec ztvárnil úctyhodné množství rolí, prosadil se nejen v Čechách, ale po emigraci v roce 1977 i ve Spojených státech. V americkém exilu spolupracoval s Milošem Formanem na snímcích Ragtime a Lid versus Larry Flynt. Do povědomí českých diváků se zapsal také jako nekompromisní pedagog Igor Hnízdo ve filmu Obecná škola režiséra Jana Svěráka.
 
Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest pokračuje rámci sekce Nová Evropa v trendu prezentování tuzemských tvůrců a snímků, které často vznikají v mezinárodních koprodukcích. „Je zjevné, že česká kinematografie – především díky systémové a koncepční podpoře od Státního fondu kinematografie – prochází změnou. Přibývají jak debutové snímky mladých filmařů, kterými zakončují svá studia, tak koprodukční filmy. Dramaturgie soutěžní sekce Nová Evropa, věnovaná prvním a druhým filmům tvůrců, si klade za cíl právě tyto proměny reflektovat,“ říká programový ředitel Febiofestu Michal Hogenauer. V programu letošní soutěže tak diváci najdou českou premiéru intimního dramatu &Spína z prostředí dospívající mládeže odehrávajícího se v současné Bratislavě, jež je debutem absolventky pražské FAMU Terezy Nvotové. Světovou premiéru si &Spína odbyla v lednu na festivalu v Rotterdamu. Druhou českou premiérou v soutěži bude debut rakouské režisérky Terezy Kotykové Doma je tady se švédskou herečkou Annou Astrom a německým hercem chorvatského původu Stipem Ercegem v hlavních rolích o netradičním setkání mladé Hanny a samotáře Maxe, kteří díky svému vztahu pozvolna nalézají sami sebe. Autorkou hudby k filmu je Oscarem oceněná skladatelka, zpěvačka a herečka Markéta Irglová.
 
V programu sekce Central Park diváci uvidí v tuzemské premiéře aktuálně oceněný snímek z Berlinale, slovensko-česko-maďarské drama Pátá loď Ivety Grófové. Ten režisérka natočila na motivy úspěšné stejnojmenné knihy Moniky Kompaníkové, jež se na Slovensku stala nejlepší knihou roku 2010. Film vyprávějící příběh netradiční dětské rodiny a inspirovaný skutečnou událostí byl v Berlíně oceněn Křišťálovým medvědem v soutěži Generation Kplus. Festival uvede v rámci sekce Panorama také celovečerní experimentální filmový počin českého vizuálního umělce Tomáše Svobody Jako z filmu, ve kterém autor nabízí syntézu svého několikaletého konceptuálního myšlení. Tomáš Svoboda patří k zakladatelům galerie Display a vede ateliér Nových médií na Akademii výtvarných umění. Mezi snímky s českou účastí patří i dříve avizovaný zahajovací film režisérky Agnieszky Hollandové z česko-polského pohraničí Přes kosti mrtvých, na jehož scénáři se podílel &Stěpán Hulík a v němž jednu z hlavních rolí ztvárnil Miroslav Krobot. Tento polsko-česko-německý film získal na letošním Berlinale cenu Alfreda Bauera pro snímek, který otevírá nové perspektivy ve filmovém umění.
 
Ani letos nebude v programu chybět Febiofest Junior. „Sekce je sice určena primárně školám, ale většinu snímků uvádíme i o víkendu a v brzkých odpoledních hodinách, abychom tak festival zpřístupnili rodinám s dětmi nebo jednoduše vyhověli divákům, kteří se o tento typ filmů zajímají,“ říká programová ředitelka Anna Kopecká. Mezi animovanými tituly diváci uvidí například pásmo českého klasika Břetislava Pojara, který je znám především jako tvůrce populárního seriálu Pojďte, pane, budeme si hrát. Dětem je určen i jeden z nejlepších animovaných filmů loňského roku, na Oscary nominovaný příběh devítiletého kluka Můj život Cuketky. Mezi dalšími žánry nabídne Febiofest Junior například francouzský zvířecí dokument Putování tučňáků: Volání oceánu
či současnou americkou komedii Slash o introvertním středoškolákovi, který ve svém volném čase píše potají erotické sci-fi povídky. Dobrodružný příběh osmi židovských dětí utíkajících přes okupovanou Francii za 2. světové války, Fannyina cesta, který je natočen na motivy skutečných událostí, uvede osobně francouzská režisérka, scenáristka a fotografka Lola Doillonová.

Zdroj: tiskové odělení Febiofestu
foto:TV Barrandov

Febiofest Praha 23.3 - 31.3.2017
www.febiofest.cz

13.03.2017 - Kateřina Sovová