Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Nadčasová filmová romantika z minulého tisíciletíÚvodník: Protože polibek pod rozkvetlou třešní není jedinou klasikou, kterou si můžete zpříjemnit prvomájové pondělí, připomínáme několik filmových evergreenů, které jsou jako stvořené pro dnešní sváteční večer.

Článek: Jih proti Severu
USA, 1939
Režie: Victor Fleming, George Cukor, Sam Wood
Předloha: Margaret Mitchell (kniha)
Scénář: Sidney Howard
Hudba: Max Steiner
Hrají: Clark Gable, Vivien Leigh, Barbara O'Neil, Evelyn Keyes, Olivia de Havilland, Thomas Mitchell a další.

Dost možná nejslavnější film všech dob svůj lesk osmi Oskarů nezapře ani takřka 80 let od svého vzniku. Dramatický milostný příběh Scarlett O'Harové a světáckého Rhetta Butlera, odehrávající se v letech občanské války a následující rekonstrukce poraženého Jihu (1861 - 1873) uchvacuje diváky všech generací svojí nádhernou kamerou, překrásnými kostýmy a hereckým uměním ikonické dvojice Gable – Leighová.

 
Romeo a Julie
Velká Británie / Itálie, 1968
Režie: Franco Zeffirelli
Scénář: Franco Zeffirelli, William Shakespeare
Hudba: Nino Rota
Hrají: Leonard Whiting, Olivia Hussey, John McEnery, Milo O'Shea, Pat Heywood, Michael York a další.

Nejslavnější milostný příběh všech dob se na filmovém plátně objevil nesčetněkrát. Zeffirelliho počin z konce šedesátých let ovšem zůstává dodnes nepokořen a vzhledem k fantastickému výběru (ne)herců v ústředních rolích lze předpokládat, že tomu tak zůstane i nadále. Pakliže přece jenom dáváte přednost punkovější verzi nesmrtelné lovestory, moderní adaptací Baze Luhrmana s Leonardem di Capriem a Clare Danesovou v ústředních rolích určitě také nic nezkazíte.
 

Hříšný tanec
USA, 1987
Režie: Emile Ardolino
Scénář: Eleanor Bergstein
Hudba: John Morris
Hrají: Jennifer Grey, Patrick Swayze, Jerry Orbach, Cynthia Rhodes a další.

Idol 80. a 90. let Patrick Swayze v roli tanečního instruktora Johnnyho čelí nelehké zkoušce, když musí během několika hodin proměnit pohybově naprosto marnou „Baby“ v ukázkovou tanečnici. Na to, že ji nenaučí jenom mambo, si můžete vsadit. Původně nízkorozpočtový film, který se od začátku potýkal s řadou problémů, dnes platí za legendární podívanou, která se nesmazatelně zapsala do srdcí divaček hned několika generací. Soundtrack, jehož snad každá stopa platí za hit, netřeba připomínat.
 

Fenomén
USA, 1996
Režie: Jon Turteltaub
Scénář: Gerald Di Pego
Hudba: Thomas Newman
Hrají: John Travolta, Kyra Sedgwick, Forest Whitaker, Robert Duvall a další.

Film o obyčejném muži s velkým srdcem, jehož osud změní noc, kdy na obloze spatří tajuplnou zář, patří díky jedinečnému, dovolím si říci překrásnému scénáři mezi filmové klenoty devadesátých let. Dojemný příběh člověka, nečekaně obdařeného nadpřirozenými schopnostmi a jeho snahu o získání srdce milované ženy ze sousedství perfektně podtrhuje podmanivá hudba Thomase Newmana, stejně jako nádherný soundtrack s ústřední Claptonovou písní Change the World.

 
Notting Hill
Velká Británie / USA, 1999
Režie: Roger Michell
Scénář: Richard Curtis
Hudba: Trevor Jones
Hrají: Julia Roberts, Hugh Grant, Rhys Ifans a další.

Původně řadový romantický snímek konce 90. let dnes patří k takovým romantickým podívaným, bez jejichž zhlédnutí nemůžete odejít z tohoto světa. Když Hugh Grant, coby majitel krachujícího „Modrého“ knihkupectví v londýnské čtvrti Notting Hill polije čerstvě vymačkaným džusem poprsí hollywoodské hvězdy Julie Robertsové, resp. Anny, počíná se příběh jedné pohádkové lásky. Cesta ke štěstí je nicméně nejenom trnitá, ale místy velice zábavná a skvěle vypointovaná. To vše opět s třešničkou v podobě skvělého soundtracku.foto: huffingtonpost.com, austinfilm.org, kfilmu.net, alchetron.com, headstuff.com, playbuzz.com


01.05.2017 - Kateřina Sovová