Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Svěráci poodhalují oponu svého nového filmuÚvodník: Dlouho očekávaný nový film tandemu Svěrák a Svěrák uvádí první oficiální trailer. Lyrická vzpomínka na rané dětství tatínka Zdeňka v režii syna Jana dostala pojmenování Po strništi bos.

Článek:  Režisér Jan Svěrák představuje druhou ukázku ze svého připravovaného filmu Po strništi bos, kterou provází hlas Zdeňka Svěráka.  „Chtěl jsem, aby se do traileru dostal pocit, jaký jsem měl při čtení tátovy předmluvy ke knížce Po strništi bos. Popisuje v ní, jak se jako starý muž pokouší vzpomínat na dětství. Je to upřímné, prosté a nesmírně dojemné. Takovou emocí bych rád, aby dýchal i náš film. A trailer je jeho předmluvou.“, doplňuje režisér Jan Svěrák.

Trailer ke shlédnutí zde

Děj filmu se odehrává za druhé světové války na venkově a zapadá do řady filmů Obecná škola, Kolja a Vratné lahve, v nichž rodinná tvůrčí dvojice vypráví o různých fázích života mužského protagonisty na pozadí dějinných událostí. „Tohle je film o hrdinství a odvaze. O odvaze, kterou malý kluk hledá v tatínkovi i v sobě a snaží se nebýt zbabělec,“ vysvětlil Jan Svěrák. „Už Obecná škola byla o dětství mého tatínka, Kolja potom o dospělosti a Vratné lahve o jeho stáří,“ řekl režisér s tím, že tímto příběhem se časově „posunuli“ před Obecnou školu. 

Po strništi bos je lyrický film o dětství a hrdinství v každém z nás a uzavírá tematickou tetralogii tvorby Jana a Zdeňka Svěrákových – tetralogii o jedné generaci. „Když ty čtyři filmy dáte za sebe, tak můžete na pozadí osudů jednoho hrdiny pozorovat velkou část naší historie ve dvacátém století,“ dodal režisér Jan Svěrák.

Do hlavních rolí rodičů dětského hrdiny Edy obsadil Jan Svěrák Terezu Voříškovou a Ondřeje Vetchého.  Edu hraje nadaný Alois Gréc, jeho kamarády Otu Václav Hubka,  Satíka Niklas Kinecký, Prcka Josef Bedlivý , Vlastíka Petr Uhlík a &Skalouda  Sebastián Pošmourný.  Diváci také uvidí například Jana Třísku v roli dědečka,  strýce Vlka v podání  Oldřicha Kaisera, Petru &Spalkovou jako tetu, strýce Hynka Čermáka či samotného Zdeňka Svěráka jako ředitele školy.

Premiéra filmu je naplánována na 17. srpna 2017 a do kin jej distribuuje společnost Bioscop.

foto a text: TZ Bioscop
 22.05.2017 - redakce