Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Ja - Nein! Rammmmmstein!Úvodník: Pro někoho bozi, pro jiného ďáblové. Tak či onak, němečtí hudební géniové jsou opět v plné parádě v Praze! Kdo by snad promarnil včerejší koncert v pražském Edenu, má ještě jednu šanci dnes od 20:00.

Článek:

Jsou to nervy, jsou to manévry, a tak namísto koncertu, na který se člověk ukrutně těší, to celé připomíná spíš přípravu do války. Kromě těch umírněnějších fanoušků, kteří hodlají čekat „jen několik hodin“, aby se dostali co nejblíž ke svým idolům, existují i případy lidí bivakujících před halou o den či dokonce více před kýženým koncertem, aby jim snad plameny olizující flek u přední zábrany neobsadil někdo pohotovější. Tak či onak, o štěstí může hovořit každý, kdo dokázal získat jakoukoliv vstupenku na jeden ze dvou pražských koncertů, které Rammstein pro rok 2017 nadělili svým českým fanouškům. Není žádným tajemstvím, že lístky na tuhle německou partičku pravidelně mizí z prodejních portálů během několika minut, a proto už samotný nákup bývá nezřídka zatraceným adrenalinem. Kapela, jejíž věkový průměr neúprosně stoupá k padesátce, přitahuje a fascinuje publikum snad všech věkových kategorií, kojence a 100 leté babičky nevyjímaje. Jako jedna z mála evropských hudebních skupin pak Rammstein dokázali, se svým hudebně -alfasamčím charisma, dobýt všechny světové kontinenty.
 
Vymazlená ohňová a světelná live show, doprovázející fantastické, rychlé či pomalé, ale vždycky nezapomenutelné, songy, nemá ve dnešním světě obdobu. Ten, kdo jednou okusil nelidský žár, sálající z plamenometů u pódia, bude už navždy, byť poněkud sebemrskačsky, toužit po stejné pozici na každém dalším koncertu, z nichž se v mnoha případech stává pro skalní fanoušky povinný každoroční „puťák“. Ano, slyšíte dobře. Černě oděné postavy se značkou Rammstein na zádech, táhnoucí kufříky - „kabinky“ na kolečkách, projíždějící, v lepším případě „jen“Evropu křížem krážem, aby ukojily svoji nikdy nekončící touhu, nejsou v případě těchto industriálních mágů ničím neobvyklým. Inu, když musíš, tak musíš.
 
Podrtženo, sečteno, komu se Rammstein jednou dostanou pod kůži, je nenávratně ztracen, a to často v těch nešílenějších místech, kam vás tahle šestice během svých pravidelných tour zatáhne. Přestože v představách mnohých, problému neznalých, zůstávají Rammstein kdesi na pomezí tvrdého (rozuměj neposlouchatelného) metalu s vizáží více než pochybnou, jejich publikum ví dávno svoje. Melodické, podmanivé písničky, kterým nechybí drajv, často s přídavkem neokázalé romantiky. Písně smutné, tajemné, (dvoj)smyslnné, rychlé i cajdáky, s provokací i bez. Nepochopitelně úchylný a přesto tak fascinující projev páně Lindemana. tu a tam zlehčený vtípky kytaristy Paula Landerse, který ve finále vyloudí úsměv i na tváři často až zbytečně vážného kolegy Richarda Kruspeho, paralyzujícího svýma pronikavýma očima davy žen a dívek, jež mu doslova padají k nohám.
 
O Rammstein bych mohla psát ještě dlouho, ale zpátky k suchým faktům. Letošní koncerty neuvádějí žádné nové album, pouze staví na obměněném playlistu z megaúspěšných tour posledních 8 let. „Nově“ se tak můžeme těšit na písničky Stripped, Halleluja, Seemann, ale také na ještě relativně horkou novinku Ramm4, napsanou coby loňské entrée do Rammstein světa hudby, plamenů a kouře. Ze starých hitů samozřejmě nemůže chybět Du Riechts so gut, Mutter, Engel anebo závěrečná Ohne dich. Krátce a jednoduše, fanoušci si na své  rozhodně přišli a přijdou. No a o tom přece, nejenom koncerty Rammstein, ve finále jsou.

Recenze koncertu 28.5.2017

V první řadě stojí určitě za zmínku zvýšená bezpečnostní opatření, kterých se nejeden z příchozích obával - a tady bych ráda zmínila opravdu skvělou práci pořadatelů Live Nation, kteří zajistili celé akci bezvadný a hladký průběh. Osobně jsem ocenila jasně a přehledně zpracovaný plánek stadionu s popisky u všech vstupů, ty samé, dobře viditelné popisky na místě a brzké otevření stadionu. Komfort, který vršovický Eden návštěvníkům nabízel, bych přirovnala koncertům v Německu před sedmi lety. Je příjemné vidět, že stejnou atmosféru včetně bohatého a cenově dostupného cateringu si můžeme užívat už i v ČR.

Co se koncertu samotného týče, opět, oceňuji aktivní komunikaci kapely s fanoušky ohledně natáčení na mobily či fotoaparáty. Není žádným tajemstvím, že se Rammstein obecně neradi fotí, a co by stará škola, ke které patřím i já, vnímají koncerty jako místo k poslechu, "zapaření" a všudypřítomné vlezlé kamery mobilů a fotoaparátů v některých z jejich členů vzbuzují doslova paniku. Proto se mi líbilo, když se před koncertem na obou, obrazově velmi kvalitních obrazovkách, objevovala prosba, aby si tentokrát publikum ponechalo telefony v kapsách či kde, a jednoduše si Rammsteiny užilo tak, jak by to v jejich očích a v očích všech nás, narozených "imobilně", mělo být. Není totiž nic příšernějšího, než sledovat své oblíbence přes desítky svítících placek, a tato hrůza se, díky aktivnímu přístupu, tentokrát opravdu nekonala! Namísto toho, v sekci stání u pódia, zavládla skvělá atmosféra, a po vlažném rozjezdu s předkapelou Kurtizány z 25. Avenue (upřímně, fanoušci R+ o žádné předkapely nestojí, a o tuhle, soudě dle nijakých reakcí, už vůbec ne...) začal koncert na který jsme tak dlouho čekali. Úvodní odpočítávání spustilo krátce po osmé večerní, aby před diváky strhlo oponu do kouzelného světa plného hudby, pyroefektů a především skvělé zábavy. V porovnání s předchozími mi tour 2017 připadalo poněkud elegantnější než zmíněná předchozí. Odpadly některé lascivní a ohrané scénky, ohně a to nejlepší z pyro zůstalo. Playlist sestavený z pecek, ale i z písní, které kapela už nějakou dobu nehrála, mi připadal dobře vyvážený a Rammsteini mě tak hladce provedli až na samý závěr, takřka bez mrknutí oka. Zvuk, který nerve uši, je u R+ samozřejmostí. Přesto bylo slyšet, a na výrazu Richarda Kruspeho, kterého každá hudební nedokonalost R+ vystoupení doslova drtí, také poznat, že především v první třetině měli pánové potíže s odposlechy. Žádný větší prohřešek jsem ovšem nezaznamenala, naopak oceňuji hlasový projev páně Lindemana, jehož hlas je v nebývale dobré formě a svoji roli nejmenovaného frontmana zvládl jako by mu bylo o třicet let méně. Z pohledu člověka, který zná R+ živé koncerty i po zpátku, hodnotím letošní první pražské vystoupení za celkově povedené a upřímně závidím těm, na které tahle báječná záležitost z Německa ještě zítra čeká.

PS: Pokud se vám líbily instrumentálky z čekání na začátek koncertu, vězte, že se jedná o hudební zpracování nejhezčích balad R+ pro klavír. CD s těmito nahrávkami je součástí notového zápisu, který lze zakoupit přes Rammsteinshop.de. Nese jednoduchý a prostý název: Klavier.

Osobní hodnocení: 100%

foto v úvodníku: rammstein - portugal.com
foto v závěru článku: Olaf Heine, Rammstein29.05.2017 - Kateřina Sovová