Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Jak bezpečně cvičit v těhotenství?Úvodník: Nastávající maminky často řeší, zda mohou sportovat, jaký pohyb je vhodný v jaké fázi těhotenství a jak připravit své tělo na porod. Na to všechno jsme se zeptali Evy Kašíkové, lektorky cvičení pro těhotné a maminky.


Článek: Obecně platí zásada, že by maminka neměla dělat nic, na co nebyla před těhotenstvím zvyklá. Naopak – nemusí se vzdávat věcí, na něž je její tělo zvyklé. Záleží ale na tom, ve které fázi těhotenství zrovna je. První trimestr je čas, kdy by maminka měla být více opatrná. Ovšem i to má příroda hezky zařízené. Býváme unavené, anebo dokonce trpíme nevolnostmi. Je to signál se stáhnout a odpočívat. Je to čas hnízdění a vše ostatní může jít stranou,“ vysvětluje Eva Kašíková, lektorka cvičení pro těhotné a maminky z tělocvičen Monkey´s Gym.
Druhý trimestr bývá nejpříjemnější částí těhotenství. Nevolnosti či únava většinou zmizí a je to i čas, kdy se nastávající maminky mohou zase trošku dostat do kondice. Nejpřínosnější je využít tohoto období ke stabilizaci pánve a zad, naučit se vnímat pánevní dno, umět ho aktivovat, a stejně dobře ho i zrelaxovat, tedy uvolnit – to je to, co budeme potřebovat u porodu.
 
Naučte se vnímat své tělo a dopřejte si rituály
„Vnímat své tělo, pocity. Porodem se nám život přetočí úplně naruby a my se musíme naučit orientovat v tom, co se to s námi vlastně děje. Pokud umíme vnímat své tělo, naučíme se vnímat i svou duši. Nic lepšího pro sebe, potažmo pro miminko udělat nemůžeme. Proto v Monkey´s Gym na lekcích cvičíme i vědomí těla,“ upozorňuje Eva Kašíková.

Třetí trimestr je zase o krok dál, ideálně máme trochu naposilováno, máme zpevněné hýždě a pevný hluboký stabilizační systém páteře, čímž si chráníme klouby a vazy, a strasti těhotenství jsou snad snesitelnější. V míře, která vyhovuje našemu tělu, můžeme posilovat dále, ale spíše více odpočíváme, protahujeme se, vnímáme své tělo a stále vědomě uvolňujeme pánevní dno.
„Několik týdnů před porodem můžeme zařadit večerní rituál, kdy si třeba zapálíme příjemnou aromasvíčku a pustíme si relaxační hudbu – klidně každý večer tu stejnou. Hezky na ni může po porodu reagovat i miminko. A vnímáme jen sebe, děťátko a uvolňujeme oblast pánevního dna – pomocí soustředění se do této oblasti a pomocí dechu, případně i s využitím „balonku“. Můžeme připojit i masáž hráze. Hlavně by nám ale mělo být vše příjemné a měla by to být opravdu chvilka, kdy všechno necháme být a jen relaxujeme,“ doplňuje odbornice.

Tip Evy Kašíkové: Ve fázi třetího trimestru doporučuji i kineziotaping. Vhodně nalepené pásky mohou pomoci držet bříško a tím ulevit zádům. Vhodný je i po porodu, kdy může pomáhat ošetřovat hojící se jizvu po císařském řezu.


10.09.2017 - redakce