Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Freediving, smrt a touha pokořit hranice lidských možnostíÚvodník: Biografie Adama Skolnicka Na jeden nádech přináší působivé nahlédnutí do zákulisí fascinující sportovní disciplíny freedivingu a příběh předčasného skonu největšího freedivera Ameriky, Nicholase Mevoliho.

Článek: Soutěžení ve freedivingu či nádechovém potápění – sportovní disciplína, v níž jde o to potopit se do co možná největší hloubky na jedno nadechnutí – testuje hranice lidských schopností přežít v jednom z nejnehostinnějších prostředí na planetě. Unikátní a různorodá parta lidí, kteří holdují tomuto sportu na vrcholové úrovni, se běžně potápí desítky metrů pod hladinu oceánu a dosahují takových hloubek, že se jim vnitřní orgány deformují tlakem, ztrácejí ve tmě prostorovou orientaci a jediná chyba by je mohla stát život.
 
Jen málokterý freediver se zatím potopil do takové hloubky jako Nicholas Mevoli. Nick byl výjimečný mladý muž a přirozený talent: během jediného roku lámal všechny možné rekordy. A zásluhou atraktivního vzhledu a mládí se navíc stal i hvězdou. Když v roce 2013 dorazil na světově nejprestižnější soutěž v nádechovém potápění Vertical Blue, mělo se za to, že jeho hvězdná kariéra bude pokračovat. Namísto toho se tato soutěž stala jeho poslední a stín pochybností padl i na samotnou budoucnost freedivingu.
 
Zásluhou její nebývalé informovanosti a brilantnímu vypravěčskému stylu se knize Na jeden nádech daří zachytit Mevoliho životní příběh a zároveň zmapovat současné snahy vrcholových potápěčů dosahovat navzdory vzrůstajícím rizikům stále nových rekordů. Výsledkem je mistrovský opus literatury faktu, dílo, jež promlouvá o lidské touze po posouvání hranic, ať to stojí, co to stojí.

O autorovi:

Adam Skolnick psal pro The New York Times, Playboy, Outside, ESPN.com, BBC.com, Salon.com, Men’s Health, Wired, Travel + Leisure a mnohá další média a webové portály. Během své spisovatelské dráhy navštívil pětačtyřicet zemí a je autorem či spoluautorem více než pětadvaceti průvodců Lonely Planet. Jeho reportáž o smrti Nicholase Mevoliho během soutěže Vertical Blue obdržela dvě ocenění britské Asociace pro zlepšení kvality veřejných služeb (APSE).

 
Adam Skolnick - Na jeden nádech
U nakladatelství Jota vyšlo 6. 9. 2017
Počet stran: 335
Běžná cena: 348 Kč
Originální název: One Breath: Freediving, Death, and the Quest to Shatter Human Limits
Přeložil: Jakub Futera
Ukázka: https://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/na_jeden_nadech

foto: Jota.cz

11.09.2017 - redakce