Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Mýty a fakta o oparechÚvodník: Víte, kdo je nejvěrnějším přítelem člověka?  Myslíte si, že je to pes? Nikoliv, jde o opar.  Nositelem herpetického viru je většina dospělé populace. Opar má oproti psovi tu „výhodu“, že je s vámi trvale a napořád. Co ale dělat, když o takového mazlíčka nestojíte? Existuje způsob, jak se oparu rychle zbavit?


Článek: Herpes virus doprovází lidstvo odnepaměti. Už Hippocrates se v antickém Řecku opary zabýval a pojmenoval je. Název herpes pochází z antického „herpein“ a znamená plížit se nebo rozrůstat se, což přesně vystihuje jejich podstatu. „Převážná většina z nás se herpetickým virem typu 1 nakazila v dětství přímým kontaktem s potřísněnými předměty nebo těsným fyzickým kontaktem (např. líbáním) s nakaženou osobou. Poté virus přetrvává v organismu celý život. Nemusí být aktivní, pouze spí tam, kde se uhnízdil, tedy v určitých částech nervového systému a čeká na svoji příležitost,“ říká primářka dermatovenerologické oddělení FN Motol MUDr. Alena Machovcová, PhD, MBA (viz foto v úvodu).

To, že máme virus skoro všichni v sobě, ještě ale neznamená, že budeme mít trvale puchýřky nebo strupy na kůži nebo na rtu. Objevují se za určitých okolností, které vedou k probuzení viru. Mezi provokující vlivy patří stres, oslabení organismu, hormonální změny, výkyvy teplot, nadměrná konzumace alkoholu, ultrafialové záření (u moře, na horách) a u žen menstruace nebo těhotenství. Opar se znovu plíživě objeví a dá nám dopředu vědět, kde se objeví. Ložisko nového oparu svědí, mravenčí, pálí a bolí. Následuje výsev bolestivých puchýřků, které rychle praskají, pokrývají se strupy, které praskají, krvácejí a bolí.

Lze výsevu oparu předcházet?
Mnoho lidí se domnívá, že vhodnou léčbou oparu je ledování nebo přikládání čajových sáčků na místo výskytu. Bohužel tomu tak není. Led tlumí bolestivost ložiska, ale samotnou léčbu neurychlí, totéž platí o čajových sáčcích.  Jak tedy s opary bojovat? Ve chvíli, kdy už je opar vytvořený, doporučuje se aplikovat přípravky, které urychlí hojení a zmírní pocity napětí a bolestivost. Vhodným přípravkem na všechny fáze oparu je například novinka URGO Filmogel Opary s jednorázovými aplikátory, které umožňují bezkontaktní ošetřování aktivního ložiska transparentním gelem. Čím méně kontaktu s oparem, tím lépe! 

15.10.2017 - redakce