Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - PRINCEZNA A BOJOVNÍK – TV tip – Dvojice mladých lidí pod vlivem náhody a osuduÚvodník: Titul zní pohádkově, ale jde o zcela současné téma. Tou „princeznou“ je Sissi – samotářská, duchem poněkud nepřítomná zdravotní sestra z psychiatrické léčebny, neurvalým „bojovníkem“ pak mladý zatrpklý kriminálník Bodo. Náhoda je svede dohromady – Sissi jednoho dne skončí pod koly nákladního auta a tam ji život náročným zákrokem zachrání právě Bodo.


Článek: Sissi záchranu považuje za zásah osudu a ze zachránce si udělá muže svých snů, s nímž se nemíní rozloučit. Podivínský bývalý voják Bodo však trpí traumatem ze smrti své manželky a se zamilovanou dívkou nechce mít nadále nic společného. Zato s bratrem Walterem připravují bankovní loupež, kterou zpackají. Opět přijde na řadu náhoda – Bodo najde úkryt v léčebně u Sissi a pokus o jeho záchranu je tentokrát na ní. Jsou si ti dva osudově souzeni?
 
Režisér Tom Tykwer je považován za velký talent mladého německého filmu. Již od filmu ZIMNÍ SPÁČI se stává snovačem osudů současných lidí, jejichž životy ovlivní náhoda a ony se vzájemně načas propojí. Kritika ho ne neprávem přirovnává ke Krzysztofu Kieslowskému, hlavně tématem vykoupení a lásky. Myslím, že si každý z diváků si jistě vzpomene na film LOLA BĚŽÍ O ŽIVOT. Dnes už málem kultovní snímek o dvojici mladých lidí svojí dějovou dynamikou, větvením osudů v paralelních dějích a neurotizující techno hudbou doslova omráčil diváky. Pro mladého režiséra tak nasadil laťku velmi vysoko.
 
Tom Tykwer ve svých dalších filmech jako NEBE (mladá učitelka se dovolává spravedlnosti za smrt manžela), PARFÉM: PŘÍBĚH VRAHA (muž hledající absolutní vůni), TŘI (romantické drama, kdy do života mladého páru vstoupí ten třetí jako partner pro oba), ATLAS MRAKŮ (mysteriózní drama splétající šest příběhů z různých časů i zemí, nedávno uvedený v TV) a HOLOGRAM PRO KRÁLE (Tom Hanks jako obchodník, orientující se v neznámém světě Saudské Arábie) v podstatě splnil očekávání, jaké byla do něho vkládána, ale svůj stín z „Loly“ a „Princezny“ už nepřekročil.
 
V Tykwerových filmech se objevuje hlavní postava vždy v mezní situaci, z níž lze i možná nelze uniknout. Čeká se vždy na někoho, kdo podá pomocnou ruku a na to, zda zasáhne svými šípy Amor.  Proto je tu vedle drsných témat na hraně násilí zároveň romantické pojítko a pojetí takového vztahu není thrillerové, ale má daleko blíž k pohádkově snové a surreálně podobě. Film PRINCEZNA A BNOJOVNÍK kdosi nazval romantickým thrillerem, a nebyl daleko od pravdy. Režisér v něm umně graduje napětí, dokonale zvládá atmosféru jak v soukromých životech obou aktérů, tak v jejich vzájemném vztahu. Nebojí se ani naturalizmu (scéna tracheotomie) ani fantaskních vizí (Bodo se v závěru doslova rozdvojuje).
 
K úspěchu filmu si dokázal Tykwer dokonale vybrat herce. Princeznu hraje s obdivuhodným nasazením jeho o devět let mladší životní partnerka Franka Potente (hrdinka filmu LOLA BĚŽÍ O ZÁVOD), Boda ztvárnil Benno Fürman. Kamera Franka Griebeho dokáže vytvořit až mysticky laděný fascinující opar, ladně krouží kolem postav a nebojí se proniknout do nepřístupných míst jako je mušle či lidské ucho (vzpomenete určitě na Lynchův MODRÝSAMET). Film o mladé dívce, která by pro lásku udělala cokoli a o mladém muži, který se jí za každou cenu brání někdo nazval „hypnotizující bajkou mrazivého žalu a neústupné lásky.“ Rozhodně stojí za vidění.
Foto: csfd.cz, ceskatelevize.cz, niagara.sk
**************************************
 PRINCEZNA A BOJOVNÍK
(Der Krieger und die Kaiserin),
SRN 2000, režie Tom Tykwer,
uvádí v úterý 20. února ČT art od 21,40 hodin


16.02.2018 - Stanislav Polauf