Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Adolf kontra WinstonÚvodník: Máte lidi, kteří Nejtemnější hodinu Anthony McCartena (*28. dubna 1961) vnímají jako román a náležím „do party“; ale pokud mám být objektivní, samo sebou běží (a nikoli jen) o dílo non-fiction. Co více, bezesporu o vynikající práci v tomto žánru.

Článek:
Klíčem k ní přitom zůstane skálopevné autorovo přesvědčení o tom, že vzhled celé druhé poloviny dvacátého století a taktéž dneška ovlivnilo pouze pár krátkých, dopředu pečlivě vyspekulovaných souvětí... Pronesených - a pečlivě promyšlených a stylizovaných - Wintonem Churchillem, který byl toho května 1940 britským předsedou vlády.
Skutečně tomu tak bylo? Nevím. Kniha Nejtemnější hodina je však skladbou komponovanou natolik brilantně, až po dočtení stejný pocit jednoduše máte; ale jest ten pocit oprávněný? Váhám.

Sir Churchill byl do určité míry, a teď se neuražte, teatrální, byť souběžně schopný a sofistikovaný kecal a osobně sice s radostnou horlivostí pozéra sevřel v dlaních i gangsterský samopal Thompson (a nechal se takto zvěčnit), avšak „na plážích“ (což cituji z nejslavnějšího Winstonova projevu) samo sebou trpěli a umírali jiní. Je ovšem pravda, že těmto pěšákům někdo velel, a že by velení vypadalo jinak, kdyby tvůrce projevu předtím nebodoval na půdě parlamentu!

Ale kdyby těch obyčejných a neteatrálních Britů nebylo dost? Ale kdyby jich dost bylo, ale nebojovali by účinně? Kdyby, kdyby; nechme toho. Kdyby selhali, pak by se Británie skutečně stala Hitlerovou a Mosleyovou; pak by Ostrovy třeba až dodnes zůstávaly nacistické. Na kteréžto téma ostatně sepsali dobrá díla mnozí tvůrci i včetně autora špionážních románů Lena Deightona, jehož esesácká fikce z paralelní historie (https://www.nejlevnejsi-knihy.cz/kniha/ss-gb-9210444.html) byla rovněž přeložena do češtiny.

Anthony McCarten je z Nového Zélandu a živí se jako scenárista (mj. Teorie všeho, 2014, nominace na Oscara); rovněž Nejtemnější hodina současně vznikala pro filmová plátna a představitel Churchillův (a kdysi Draculův) Gary Oldman dotyčného Oscara získal.

Anthony McCarten: Nejtemnější hodina. Přeložil Martin Pokorný. Euromedia Group, a. s. – Knižní klub v edici Universum.
Praha 2018. 288 stran + 8 stran příloh.
ISBN 978-80-242-6056-3
Zdroj foto/objednávka: knihydobrovsky

 


13.03.2018 - Ivo Fencl