Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Které hrady a zámky vám zatím zůstaly utajené?
Úvodník: Už je před námi opět sezóna výletů. Ne náhodou se připomínáme nyní, protože už o víkendu se otevírají hrady a zámky. Na které letos vyrazíte vy? Našli jsme pro vás skvělého průvodce.
Článek: Pod svícnem největší tma, říká se. Mnozí z nás v létě cestují po exotických zemích nebo navštíví notoricky známá starodávná opevnění. Česká republika ale není jen Karlštejn, Kost nebo Hluboká. Jsme země hradů a zámků, což dokazuje skutečnost, že jen ty pražské pevnosti dokázaly naplnit celou publikaci! S průvodcem Utajené hrady a zámky II. – Prahou podruhé po stopách panských sídel vás nyní seznámíme.
Na začátku byli dva autoři. Josef Pepson Snětivý a Otomar Dvořák, kteří se chtěli vydat prozkoumat zákoutí českých hradů a zámků ve všech regionech naší vlasti. Počáteční bod byl v Praze. Vydali se do prvního architektonického skvostu. Pak druhého. Třetího, čtvrtého, až prozkoumali osm desítek úžasných památek a to byli stále v Praze. Takže nakonec vznikl první průvodce Prahou, a protože se do něj vše nevešlo, vznikla druhá publikace. Takhle nějak to asi bylo.
Po prolistování se k prvnímu narazíme na Královský letohrádek u Pražského hradu. Možná si řeknete, že ten není neznámý. Ale upřímně – většina z nás ho míjí při jízdě tramvají cestou na Pražský hrad. Víte ale, proč vznikl? A jestlipak tušíte, že onen zažitý název Letohrádek královny Anny je vlastně nepřesný? V publikaci se dozvíte o letohrádku mnohem více.
Milovníky historie jistě potěší, že jim knížka poodhalí podobu Prahy v dobách nedávných. Například okolí Hlavního nádraží. Umíte si představit, že tam ještě nedávno byla romantická scénérie, na kterou shora dohlížel zámek Sakrabonka? Na začátku 19. století tomu tak skutečně bylo, v knížce se o tom můžete přesvědčit.
Pozoruhodné jsou i zajímavosti kolem náměstí Bratří Synků. Víte, že hned po revoluci zde padaly návrhy, aby to bylo náměstí pojmenované po Václavu Havlovi, protože zde právě on měl v roce 1988 proslov na první povolené, leč strukturami alespoň utajované, protestní akci? Ale ještě dvě století zpět. Kdo by si představil, že na tomto dnes rušném, auty i MHD zaplněném, místě také stával zámek? Repro obrázky z 18. století ukazují Nusle ve zcela jiném hávu.
Mohla bych pokračovat dále a dále, protože co kapitola, to pozoruhodná zajímavost. Celá publikace je navíc protkána archivními i soudobými snímky, což jen dokonale doladí naši představivost. Pak už jen zbývá jediné.
S nabitými znalostmi vyrazit na ona místa a říct si: „Páni, chodím tu roky a vůbec jsem to neznal!“ Protože přiznejme si – Prahou hekticky prolétneme s hlavou sklopenou k zemi a nedíváme se kolem sebe, abychom si uvědomili, kolik architektonických skvostů a historie kolem sebe máme. Ještěže nás na to někdo upozorní. Já tedy ještě vyrazím pro "jedničku" Utajených hradů a zámků.
Utajené hrady a zámky II. - Prahou podruhé po stopách panských sídel, Josef Pepson Snětivý a Otomar Dvořák, Nakladatelství Čas, 1. vydání, 2018, 220 stran.
www.nakladatelstvicas.cz
28.03.2018 - Aneta Šimonková