Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - RIO BRAVO – TV tip – přichází John Wayne a s ním se vrací zákonÚvodník: Klasika může být podnětná, ale také nudná a ubíjející. U westernu je tomu trochu jinak – ty nejlepší filmy časem zrají a v konkurenci dnešní malosti získávají na poutavosti. Platí to však jen pro několik málo titulů – i tady platí, že kvantita neznamená kvalitu a ty stovky titulů z divokého Západu, které chrlí Hollywood každoročně, snesou přísnější měřítko je opravdu zřídka. Zeptejte se běžného diváka, kolik zná a pamatuje si westernů. Odpovědí budou zcela jistě filmy &SEST STATEČNÝCH a V PRAVÉ POLEDNE. Pokud někdo přidá i titul RIO BRAVO, může si ho nyní v televizi zopakovat. A ten, kdo film nezná, by si ho rozhodně neměl nechat ujít – svými kvalitami ho jistě přesvědčí.


Článek:
RIO BRAVO je western jak má být a se vším, co k tomuto oblíbenému žánru patří. Jsou zde silný a statečný hrdina (nevadí, že tu je trochu omšelý věkem), krasavice ne vždy počestné, je tu boj za právo, spravedlnost a čest. K tomu připočtěte scény plné střelby, napětí, a také pořádnou porci mrtvol padouchů a zlosynů. Konec je klasický happy end – zlo je poraženo, pravda vítězí, klid je nastolen a hrdina získá tu svoji vyvolenou plavovlasou Maud. 

Typické texaské městečko Rio Bravo je sužováno bandou zlotřilých zločinců, kterým velí Joe Burdett. Když jednou tento nezvedený bratr místního dobytkářského krále zabije člověka, přesáhne míra trpělivosti. &Serif John. T. Chance (John Wayne) se pochlapí a nechá ho zatknout a uvěznit. Je to čin hodný odvahy – postavit se proti Burdettově tlupě a jejímu bohatému ochránci znamená si koledovat o velké problémy. Chance to nemá lehké – najatí pistolníci se snaží vězně osvobodit. I když šerif tu není sám jako ve slavném filmu V PRAVÉ POLEDNE, pomocníci za moc nestojí. K ruce má jen chromého starce Stumpyho, chcete-li &Slupku (Walter Brennan), věčně opilého Dudea, který byl kdysi jeho zástupcem (Dean Martin ) a k nim se nepříliš ochotně později přidá i mladý pistolník Ryan Colorado (Ricky Nelson). Čtyři stateční, dalo by se říci. Plus jedna krasavice, pochopitelně plavovlasá, která přijede s dostavníkem a také s pověstí karbanice.
John Wayne, Ricky Nelson, Walter Brennan
Karty jsou rozdány. jak se s nimi bude hrát, už pozná každý divák filmu. A zatímco z blízkého saloonu se ozývá zlověstná melodie, čtveřice hrdinů se připravuje na lítý boj... Postavou šerifa opět odvádí mimořádný výkon John Wayne, už tehdy nazývaný Král kovbojů. Má sice kamennou tvář a někdy prkenné pohyby, ale tomuto druhu hrdinů to přidává na opravdovosti. A jak je rozhodný ve střelbě ze své milované winchestrovky tak je trapně nesmělý ve svém milostném vzplanutí.

Démonem alkoholu zmožený (a pivem kocovinu léčící) Dude v podání Deana Martina je zajímavou a složitější postavou než šerit. Ve filmu si také dvakrát zazpívá (jednou v duetu s tehdy mladým Ricky Nelsonem) – vždyť jako zpěvák začínal a má krásný hlas. Komediální ráz vnáší do filmu ustavičně klející mrzák v podání Waltera Brennana, který i přes své postižení to s puškou umí jako málokdo. Obsazení postavy Colorada zpěvákem pop-music Ricky Nelsonem, bylo trochu překvapivé, ale budiž mu tento odskok do světa filmu odpuštěn.
John Wayne, Dean Martin
Na post režie sedl zkušený Howard Hawks (narozen 1896), který točil filmy různých žánrů již od roku 1926 a měl za sebou taková díla jako ZJIZVENÁ TVÁŘ, LEOPARDÍ ŽENA, PERUTĚ POMSTY či PÁNI MAJÍ RAD&SI BLONDÝNKY. Soustředil svůj film do jednoho prostředí malého zapadlého městečka na divokém Západě. Stačí mu šerifova kancelář, vězení, hotel s barem a kůlna na konci města. Žádné krajinomalebné záběry se tu nekonají, zato více z filmu vyznívá boj za právo a spravedlnost. Dokázal dát příběhu logickou stavbu, rytmus, dynamický střih, jednoduchou a jasnou kameru. Také uspěl ve výběru představitelů hlavních rolí a také se mu osvědčil Dimitri Tiomkin jako skladatel hudby, která dnes žije i vlastním životem.
Angie Dickinsonová, John Wayne
RIO BRAVO již dávno patří ke klasice žánru a je formálně dokonalým dílem. Bohužel si to nemyslel režisér Howard Hawks a pokusil se o osm let film upravit a natočit znovu. – film s názvem EL DORADO měl stejný děj a podobné postavy (až na ožralu, toho si střihl Robert Mitchum), a také to nebyl špatný film. Jenže RIO BRAVO je v srdcích pamětníků jen jedno...
Foto: myfavoritenwestern.com, pinterest.com, papes.shanti.victoria.edu

************************************
RIO BRAVO
USA 1958, režie Howard Hawks
uvádí v pondělí 23. dubna ČT 2 od 23,50 hodin
20.04.2018 - Stanislav Polauf