Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - BOJOVNICE – román o dospívání v době války od Lesley PearceÚvodník: Příběh na který nezapomenete či Román, který fascinuje celý svět. Dvě stručné charakteristiky objemného románu britské autorky Lesley Pearce BOJOVNICE, který přichází na náš knižní trh.


Článek:


Ocitujme si nejprve anotaci, což je jediná bližší informace, kterou na zadní straně obálky nakladatelství čtenářům poskytuje:

Russell, 1938
Mariette je vzdorovitá, neústupná a sebestředná sedmnáctiletá dívka. Malé město Russell na Novém Zélandu, plné klepů, nevytváří dostatečný prostor pro Mariettiny ambice a její oddaní rodiče se obávají o dceřinu reputaci. Svět je na pokraji války a výlet do Evropy se stává riskantním, ale jiné možnosti se zdají ještě horší, a tak je Mari poslána do Londýna na návštěvu ke strýci Noahovi. Mari, které byla od dětství poskytována neobvyklá svoboda, se rychle zamiluje do Morgana, pohledného stevarda na lodi. Jakmile však dorazí do Londýna, objeví se další pokušení...


Byl by omyl myslet si, že pokud má román sedmnáctiletou hrdinku jde o román pro mladé dívky. Vedle vlastního osobního příběhu Mariette jsou do jejího nelehkého osudu umně vpleteny události druhé světové války, jak je prožívá v Anglii u svého strýce a tety. Právě těžká doby, jíž je proti své vůli vystavena, formuje její chování i myšlení a z lehkomyslné teenegerky se stává odhodlaná mladá žena, která dokáže projevit hrdinství tam, kde je ho potřeba – především v pomoci druhým. Někdo už napsal, že hrdinou se člověk nerodí, ale stává se jím v okolnostech, kdy je hrdinství potřeba. O Mariette to platí v míře vrchovaté.

Možná si čtenář řekne, proč hned mluvím o hrdinství když v titulu je bojovnice. To spolu souvisí. Anglie v prvních dnech války, kdy lidé nestačí včas utéct před bombardováním do krytu nebo musí vydržet, když je kryt zasypán po výbuchu bomby – tam je možné buď trpně snášet příkoří, bezbranně přihlížet a starat se o své vlastní bezpečí nebo je možné aktivně bojovat za záchranu obětí. Mariette brzy zapomene na klidné dny u příbuzných, na večírky a gentlemanské kavalíry, díky svému zaměstnání najde prostor pro úkryt postižených a v něm pomáhá raněným či těm, které bomba připravila o přístřeší. A když je tajnou službou (pro svoji znalost francouzštiny a schopnost plavit se na moři) vybrána k převážení odbojářů (i dětí) mezi Francií a Anglií nezaváhá ani chvíli. Projde drsným výcvikem, který ji naučí i jak zabít nepřítele a vrhne se  energicky do akcí. Ta poslední nedopadne dobře a Mariette bude mít následky zranění celý život. Ale nevzdává se – je přeci Bojovnice...

To je jen malý nástin části příběhu knihy, v níž je mnoho dalších motivů. Autorka velice dobře vystihne rodinné prostředí Mariette na Novém Zélandu před odjezdem do Anglie, přesvědčivě zobrazí její matku - milující Belle, chápajícího rozhodného otce Etienna či „babičku“ Mog. O těch už podrobněji psala Lesley Pearce v předchozích dvou románech SPOLEČNICE a NEZLOMNÁ (viz foto níže) – což jsem se dozvěděl až po přečtení BOJOVNICE –nakladatelství to nikde v knize čtenářům nesděluje, ani nepřináší profil autorky. Čtenářům, neznalým předchozích dílů, to však  v pochopení BOJOVNICE nemusí vadit.

Kromě zrání k hrdinství, k němuž přispějí okolnosti, je tu i dokonale zachyceno zrání osobní. Dívku v pubertě bezděčně okouzlí bezcharakterní lodník doma na Novém Zélandu (což je jeden z důvodů proč ji rodiče pošlou do Anglie) a stejně rychle se eroticky probudí v náruči lodního stevarda Morgana. Žádné další vztahy tuto romanci nepřekryjí. Osud je s Morganem – později také fyzicky postiženým – spojí opět dohromady a může následovat (možná až příliš přeslazený) happy end. Při milostných peripetiích Mari možná citlivější čtenářka uroní nějakou tu slzičku, ale pro mužskou část čtenářstva je to pojato trochu příliš sladce. Ale možná ten kontrast mezi něžností lásky a krutostí válečného osudu má být takto zobrazen.

BOJOVNICE je výborný román, dobře napsaný a čtivý, který vás strhne a zaujme.Je v něm život se všemi jeho zákruty a to navíc v tvrdé válečné době. Jeho hrdinka dostane „školu života“ a svými rozhodnutími může se stát vzorem pro mnohé dívky jejího věku, které žijí v relativním bezpečí. Dává příklad jak bojovat, pokud je to potřeba a jak konkrétně projevit soucit, solidaritu a pomoc potřebným. Myslím, že v době, kdy mladou generaci ovlivňují pochybné pseudovzory ať z hudební branže či třeba od youtuberů jsou podobné romány nesmírně důležité pro formování jejich charakteru.  

Na obr. vlevo autorka Lesley Pearce

Foto: mobaknihy.cz, souteze.cz, femalefirst,co.uk***********************************************
Lesley Pearce: BOJOVNICE
Z anglického originálu Survivor přeložila Lenka Faltejsková

Vydala Moravská Bastei MOBA, s.r.o. Brno, 2018


20.05.2018 - Stanislav Polauf