Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Plzeň je Smart - neboli městem chytrých řešeníÚvodník: Chytré plzeňské projekty představuje nová venkovní výstava v centru města. Lidé se díky ní dozvědí, že krajská metropole postupně zavádí řešení, která usnadňují, zkvalitňují a zpříjemňují život Plzeňanům i návštěvníkům. Konkrétní „vychytávky“ z oblasti životního prostředí, mobility, informačních technologií, vzdělávání i bezpečnosti jsou popsány na celkem šestnácti velkoformátových plochách. Výstava je až do konce července k vidění v Riegrově ulici, v srpnu se přesune do Křižíkových sadů pod Masné krámy a k vidění by měla být v druhé polovině prázdnin také při Sportmanii v areálu pod OC Plzeň Plaza. 


Článek: „Naším dlouhodobým cílem je stát se na evropském poli tahounem takzvaných chytrých měst – Smart City. V této inovační strategii už teď patří Plzeň mezi nejlepší sídla v České republice i ve střední Evropě. V souvislosti s tím jsme se přihlásili i do mezinárodní soutěže Evropské hlavní město inovací, vítěz by měl být znám na podzim,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký, který výstavu v centru slavnostně zahájil. Součástí vernisáže byla prezentace městského volnočasového Centra robotiky a také dronů, jež vlastní Správa informačních technologií města Plzně.  
 
Chytrá řešení pod hlavičkou Smart City Plzeň spouští město a jeho organizace v řadě oblastí, za poslední dva roky jde o zhruba 20 projektů. Například dopravní podniky instalují do autobusů, trolejbusů a tramvají kamery sledující dění ve vozech, mají zvýšit bezpečnost cestujících i řidičů a působit preventivně. Funguje také nový systém pro vyzvedávání dětí ze školních družin. Na nejvytíženější místa v Plzni a do vozů městské policie nakupuje Plzeň automatické externí defibrilátory na záchranu života. Ve veřejné dopravě nahrazuje trolejbusy s pomocným dieselovým motorem novými trolejbusy s baterií. Progresivním ekologickým a architektonickým projektem, který reaguje na současné problémy se suchem, je osazení zeleně na střechách pěti pavilonů na 4. základní škole v Kralovické ulici, které se připravuje na příští rok.
 
Pro občany i turisty vytvořila Plzeň aplikaci, z níž mohou zjistit zatížení i omezení městských komunikací. Takzvaná Mapa intenzity dopravy je užitečná i pro odborníky při plánování dopravních staveb. V kalendáři webového portálu Bezpečná Plzeň najdou lidé informace o pořádaných akcích včetně uzavírek. Plzeňanům i návštěvníkům slouží bezplatné wifi připojení, nyní už ve více než dvaceti zónách. Pro sluchově postižené zřídil magistrát bezplatnou službu, která zajistí bezproblémovou komunikaci na úřadě.
 
Zcela unikátní je stavba malého satelitu, na němž město spolupracuje se Západočeskou univerzitou. Takzvaný Pilsen Cube II. vypustí do vesmíru koncem roku. Středoškoláci už navrhli experimenty, jež chtějí na oběžné dráze zkoumat. Cílem je nastartovat zájem mladých lidí o kosmické technologie a vychovat si odborníky. Plzeň také spustila svůj vlastní koncept vzdělávání – Smart Edu Plzeň. Nabízí aktivity, které vedou děti a mladé k technice, kybernetice a obdobným oborům.


15.07.2018 - redakce