Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Petr Weigl - Mistr pohádkové krásyÚvodník: …a poezie nejen na filmovém plátně. Díla jako Radúz a Mahulena, Romeo a Julie anebo Utrpení svatého &Sebestiána. To vše a ještě mnohem víc pro nás, ale i pro budoucí generace, zanechal velký umělec, který nás v 79 letech opustil 14. července tohoto roku.
 

Článek: Zpráva o skonu takového talentu, jakým byl režisér, někdejší dramaturg a pozdější čestný ředitel Baletu ND, Petr Weigl, zabolela. Není divu. Na české umělecké scéně jeho fantastické dílo nemá a nepochybně ještě dlouho nebude mít sebemenší konkurenci. Ne nadarmo tomuto muži vzdával opakovaně hold kupříkladu Vlastimil Harapes. Měl pravdu, když říkal, že nebýt Petra Weigla, jen stěží bychom dneska obdivovali Harapesův um v baletu Romeo a Julie, tak perfektně nastudovaném, s překrásnými kostýmy, kulisami. Odkaz Petra Weigla spočívá ve vytříbeném vkusu, smyslu pro krásno, o které se tento režisér chtěl podělit s širokou veřejností, které chtěl zachovat pro další generace. Weiglův rukopis dodnes zůstává nezaměnitelný. Obyčejnému divákovi dokázal prostřednictvím televizní obrazovky ukázat zásadní díla opery, baletu, divadla.

Magická pohádka Radúz a Mahulena měla to štěstí, že ještě za mistrova života stihla svůj comeback na filmová plátna v rámci pražského Febiofestu. Smysl pro detail, nádherné obrazy, měnící se pod Weiglovýma rukama v živou snovou realitu, to je něco, co nelze popsat, něco, co lze pouze prožít, vychutnat a na co nelze nikdy zapomenout.

Jméno Petra Weigla nezůstalo neznámé ani v zahraničí. Jedním z jeho bezesporu nejzajímavějších projektů bylo moderní zpracování legendy o utrpení svatého &Sebestiána, v hlavní roli s pozdějším ochráncem Sarah O´Conorové v Terminátorovi 1, Michaelem Biehnem. Výčet slavných jmen, s nimiž měl Weigl tu čest spolupracovat, je dlouhý. Ale protože je to nakonec jenom a pouze čas, který prověřuje kvalitu, nabízí se otázka, zda-li to nebyli právě ti slavní, kteří měli to štěstí, že směli být zvěčněni v díle Petra Weigla. To totiž svůj lesk a punc nezapomenutelnosti ještě nějakou dobu rozhodně neztratí a vzhledem k neutěšenému stavu soudobé kinematografie lze očekávat, že zaujme také generace příští.foto: https://www.narodni-divadlo.cz/cs/umelec/petr-weigl, www.ceskatelevize.cz

 
 

16.07.2018 - Kateřina Sovová