Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - BELLA FIGURA – autobiografický román Kamin MohammadiÚvodník: Podtitul JÍST, MILOVAT A ŽÍT PO ITALSKU i výrazná barevná obálka jsou lákavé. Především pro ženy, jimž učarovaly knihy Jíst,meditovat milovat a Francouzky netloustnou. Vybrat si knihu, kterou si vezete na dovolenou, není jednoduché. Nesmí nudit ale bavit, místo problémů nastolit pohodu a její velikost musí být úměrná vašemu kufru. Kniha Bella figura tyto požadavky splňuje vrchovatě a přidá i něco navíc, co nikdy nezapomenete.
 

Článek: Když jsem v úvodu preferoval ženské čtenářky, protože román napsala žena, je o ženě (o sobě samé) a je určen ženám, trochu tím diskriminuji mužské čtenáře. I ti si určitě knihu s chutí přečtou, pokud ji natěšená manželka vůbec půjčí z ruky. Podobně to bylo u nás s knihou Jíst, meditovat, milovat, která v rukách kamarádek nenávratně zmizela dřív, než jsem se k ní dostal. Ještě, že jsem si mohl užít skvělý film režiséra Ryana Murphyho s Julií Robertsovou, která v hledání vlastního Já cestuje po světě. V Itálii se naučí vychutnávat jídlo a nicnedělání, v Indii umění meditace a v Indonézii najde odvahu znovu milovat.

Spisovatelka Kamin Mohammadi píše o sobě a nemusí cestovat světem. Stačí jí Itálie, speciálně Florencie. V úvodu se představí jako málem chudinka – přišla v Londýně o stresující zaměstnání i o byt, opustil ji milenec, přibývala ji nadbytečná kila a vyrazila akné. Prostě stress -  jak říká -„převzal úplnou kontrolu. Můj život se proměnil v bouři, kterou jsem se každý den probíjela.“ Pokud máte čtenářky podobné problémy, pak návod je v životě podle Bella figura a cesta k nalezení životní rovnováhy a spokojenosti je krásně v knize popsána. Ne každá však bude mít k dispozici, to co Kamina – dostatek finančních prostředků na roční pobyt ve Florencii a pak kamarádku, která žije jinde a tam ji zdarma propůjčí byt.

Cesta k Bella figura je popsána ve dvanácti kapitolách podle měsíců v roce, počínaje lednem. Každý měsíc má své heslo, je uvedena sezónní plodina, vůně a vedle charakteristické italské chvilky i italské slovo, které vše vystihuje. Co je to vlastně titulní Bella figura? Vůbec ne jen krásná postava. Bella figura je životní styl. v němž je místo pro krásu i objevování radostí každodenního života – života, v němž je elegance v každé situaci, jemnost i takt ve společenském styku, místo pro klid, posezení s přáteli i čas na dobré jídlo a pití. A hlavně pak potěšení z toho všeho, neustále přítomný dobrý pocit. „Bella figura nám ukazuje, jak udělat každý aspekt života tak krásným, jak jen může být,“ říká autorka. V epilogu knihy nám potom Kamin Mohammadi prozradí jak žije po devíti letech od „bella figura kůry“ a jak jí to změnilo život.                                                                                                                                                                    
názvy jednotlivých dvanácti kapitol prozrazují cestu. V první řadě je nutno svůj život zpomalit, vynechat stress a starosti a snažit se vychutnat i drobné radosti, které život přináší, ale v běhu je nevnímáme. Pak to již jde následně: jak okusit sladký život, oslavit své ženství a dopřát si milence, jak jíst a nepřibrat, jak neztratit hlavu a najít potěšení sama v sobě, dozvědět se, že peníze nejsou důležité a že nebudete muset už nikdy do posilovny, jaká je síla rezervanosti, jak najít skutečnou lásku a jak být s ní spolu. Vše autorkou osobně prožité. Právě proto je popsáno čtivě a lákavě. A hlavně – je možno si ji vzít za příklad, je to jakýsi návod k šťastnému životu. Stačí se inspirovat její cestou – buď projít postupně jednotlivé kapitoly (měsíce) nebo si vybrat jakoukoli část. Ať otevřete knihu na kterémkoli místě ihned se začtete. Přitom doporučení k „bella figura“ nejsou nijak vnucována, nejsou povinným vzorem, ale jen ukázkou cesty, kterou se jedna odvážná a cílevědomá žena (autorka) vydala.

V samotném závěru jsou všechna doporučení k „bella figura“ stručně shrnuta. A nejde jen o zlepšení postavy, vlasů, pleti, stylu oblékání a bydlení ale jde o celkové zlepšení života. Jen jedno doporučení bych asi nepřežil –čtyřikrát denně spolknout lžíci extra panenského oleje - uff! Jinak jsou všechna doporučení vhodná i pro muže neboť ústí do obecného „Buďte šťastní, vždycky je to vaše volba.“

A to ještě není vše. V knize najdete za každou kapitolou recepty na zdravé pokrmy, takže milovníci italského jídla si přijdou na své. A protože se příběh odehrává ve Florencii může kniha sloužit i jako průvodce městem – pokud se tam vydáte. Myslím, že více slov k doporučení knihy není potřeba. Jen dovětek pro muže - určitě neprohloupíte a bude to přijato s velkým povděkem, pokud svým manželkám (přítelkyním) knihu darujete.
 
Kamin Mohammadi (1969) se narodila v Iránu a v deseti letech s rodinou emigrovala do Velké Británie. Je novinářka a cestovatelka. Přispívá do britských i mezinárodních novin a magazínů, jako např. The Times, The Financial Times, Harper´s Bazaar, Marie Claire a The Guardian.
V roce 2018 byla za svou novinářskou práci, autorskou tvorbu i aktivní postoj a osvětu v otázce dodržování lidských práv v Iránu nominovaná do užšího výběru na cenu FWA (Formidable Women Award) v kategorii Inspirativní osobnost, kterou organizuje britský internetový časopis Intelligent Magazine.
Je spoluautorkou průvodce Iránem vydavatelství Lonely Planet. V současnosti žije v Itálii.
 
*************************************                                    
BELLA FIGURA (JÍST, MILOVAT A ŽÍT PO ITALSKU)
z anglického originálu přeložila Kateřina Harrison Lipenská
Vydala METAFORA, s.r.o. v Praze 2018


 

 

02.08.2018 - Stanislav Polauf