Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Festival BOOK THE FILM 2018Úvodník: Dne 3.11. 2018 proběhl již druhý ročník festivalu Book the Film. Přístřešek letos získal v útulné a příjemné kavárně Liberál na Praze 7. Dramaturgii měla na starosti opět zakladatelka festivalu – Jaroslava Dvorská a záštitu převzala opět Městská knihovna hlavního města Prahy. Myšlenkou traileru druhého ročníku bylo odkrýt logo festivalu.

 

Článek: Festival je opět určen všem nadšeným umělcům a tvůrcům a není omezen na čistě nejaktuálnější díla, jak je toho zvykem ve všech ostatních festivalech jakéhokoliv zaměření. Proto mají šanci i tací, kteří třeba váhají, nebo je to do poslední chvíle nenapadne.
Start programu byl naplánován na 14:00 hodinu, kdy byl představen trailer. Po 15 minutách věnovaných technickým a jiným praktickým záležitostem festival odstartoval vítězným snímkem minulého ročníku – Žaludkem režiséra Filipa Oberfalzera.
V 15:00 započal regulérní soutěžní program (více zde). 4 separátní bloky měly tematicky k termínu Halloweenský, nebo lépe řečeno dušičkový nádech a díky tématům se návštěvníci mohli bavit, bát se a přemýšlet nad podaným zrcadlem.
Díky rozlehlosti kavárny bylo možno využít sály dva. V jednom probíhaly projekce a  komornější sál byl připraven pro přednáškové bloky, jež vyplňovaly prostor mezi filmovými bloky, tudíž návštěvníci nemuseli přijít ani o jedno, ani o druhé. Z přednášek mohli návštěvníci diskutovat spolu s Vítkem Zapletalem nad tématem – Je film „Gesamtkunstwerk“?, Markéta Nedvědová si připravila přednášku na téma „Literatura ve filmu – film v literatuře“ a jako novinka festivalu bylo před závěrečným vyhlášením vítězů připraveno autorské čtení Kláry &Smejkalové, jež autorka pojmenovala „Záběry aneb Zítra vylezu jako vtip“.

Jako závěrečnou jednohubku si pořadatelé připravili nesoutěžní čerstvě vyrobený krátký film s názvem „Nos“ v režii Jaroslavy Dvorské.
Vyhlášení vítězů přišlo na řadu ve 21:00 a diváci hlasovali následovně:
3. Psychopompos (režie Lucie Gukkertová, 2018)
2. Armáda spásy (režie Jana Burýšková, Jiří Burýšek, 2017)
1. Promítač (režie Jan Senius, 2017)


Všem výhercům náleží gratulace a potlesk si po každé projekci zaslouženě odnášely všechny filmy. Díky patří autorovi přihlášeného snímku Unplugged, panu Branislavu Zvolenskému, jež dorazil až od našich bratří ze Slovenska. Speciální poděkování patří panu majiteli kavárny Liberál, panu Jakubovi &Storkovi, za spolupráci, vstřícnost a pomoc, aby festival mohl fungovat i po technické stránce. Celý bohatý program by nebyl možný bez hladkého a profesionálního přemostění v podobě příjemné moderace Josefem Strakou, organizačně schopných děvčat Kristýny Klimplové, Evy Žáčkové a Jany Kůsové, díky níž je fotodokumentace.
Na závěr dokumentace letošního festivalu jsem se stejně jako minulý rok zeptala na pár otázek zakladatelky festivalu, Jaroslavy Dvorské.
  1. Jak dlouho se druhý ročník připravoval a byla organizace druhého ročníku jednodušší nebo naopak složitější?

V lednu letošního roku jsme udělali shrnutí všech pro a proti z pilotního ročníku. Padl návrh změny prostoru konání, protože provozně byl Dům čtení pro celodenní akci bohužel nevyhovující. Josef Straka objevil krásné prostředí Kavárny Liberál a já kývla. Dalo by se říci, že celý proces trvá zhruba 9-10 měsíců. Od námětu, nápadů, natáčení upoutávky, přijímání filmů až po den D.
V čem jednodušší? Rozhodně v přípravě základních dokumentů, které jsou potřeba k organizaci malého filmového festivalu. Některé postupy jsme mohli využít z minulého ročníku, avšak příště v určitých situacích budeme muset být důslednější a objevit chybky včas. Zároveň cítím, že do dalšího ročníku jsme nabyli velmi dobrých zkušeností a dokázali efektivně využít malý rozpočet na dvě přednášky a jedno autorské čtení. Propojení filmu a literatury se mi líbí jako tematické zaškatulkování do dalších let. Už minulý rok jsem o tom uvažovala a povedlo se to sladit. Těžší to bylo snad jen na začátku a pár dní před konáním, kdy na mne útočil stres.


 
  1. Tématem prvního ročníku bylo „první rande“. Letos trailer odkryl symbol festivalu – Motýla. Můžeš přiblížit proč právě motýl a na co se třeba můžeme těšit příští rok, pokud to není tajné?

Nejprve bych uvedla na pravou míru původní záměr. Byla jsem přesvědčená, že chci točit upoutávku s motem „filmem ke zdraví“ a použít sportovní tematiku. Jenže přišla inspirace v podobě prostoru Kavárny Liberál a nové logo prezentující  Book The Film festival. Jelikož datum konání vyšlo o měsíc dříve než minulý rok, nemohla jsem se dlouho rozhodovat. Letící origami motýl zobrazil divákovi nejen nádherný interiér, ale také „kinosál“ v historickém podzemí kavárny. Proč symbol motýla? Protože symbolizuje šťastný filmařský vzlet i let a správnou cinechemii - tj. chuť, energii a nadšení do točení. Vizi do roku 2019 už mám nastíněnou, ale nápad je teprve čerstvý. Jelikož krátké filmy jsou lahodné jako jednohubky, nechte se sami překvapit.

 
  1. Splnil druhý ročník očekávání produkčního týmu?

Ano a jak jsem psala na začátku, z malých chybek se musíme poučit pro příště. Velmi pozitivně vítám nový přísun tvůrců a především jejich důvěru. Náš filmový festival je otevřen každému tvůrci, který chce své krátké dílo prezentovat na veřejnosti. Prozatím máme jednu soutěžní kategorii a myslím si, že v dnešní době má divácký způsob ocenění velký význam. Není totiž subjektivní, odbornou porotou se tak stává většina. Co je zvláštní, koncepty dramaturgie se lehce promíchaly, ale vůbec to nevadí. Minulý rok se hlásili především studenti, letos jsme zaznamenali více amatérských filmařů než minulý rok. Vítáme tedy každý krátký hraný film a výzvy jsou pouze inspirací navzdory výsledku. Na závěr bych ráda poděkovala prostřednictvím tohoto interview hlavním sponzorům festivalu Městské knihovně v Praze a Kavárně Liberál. Obrovský dík patří již zmíněným spolupracovníkům, divákům a přátelům, kteří projekt přišli podpořit. Pokud se zadaří, budeme se na vás opět těšit na podzim 2019, doufáme, že na stejném místě vytvářejícím senzační atmosféru.

Děkuji organizátorce Jaroslavě Dvorské za čas.
Troufnu si tvrdit, že Book the Film 2018 se opět podařil a už s netrpělivostí očekávám třetí pokračování. Tak zase za rok se budeme těšit.

(Níže část organizačního týmu (L-R) : Kristýna Klimplová, Jaroslava Dvorská, Josef Straka, Iva &Sindelková)

 26.11.2018 - Eve Edwards