Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Za kulturou (nejen) s Ivanem SvatošemÚvodník: Kdo by neznal Prahu v podání oblíbeného malíře Ivana Svatoše? Ne každému je ovšem známo, že nedaleko pražského Jungmannova náměstí se nachází útulná galerie Art Francesco, ukrývající nejenom mistrova díla, ale také pořádající nejrůznější zajímavé akce, na které můžete v nadcházejících měsících zavítat.
 

Článek:
Elegantní Paříží…
…aneb největší módní legendy 20. století (Zuzana Sekorová)

čtvrtek 10. 1. 2019 od 19.00
Vydejte se na netradiční procházku ulicemi módní Paříže a zažijete setkání napříč staletími s Coco Chanel, Yves Saint Laurentem a Christianem Diorem. Dozvíte se, co pro ně znamenal hotel Ritz, jaká místa je ve městě nad Seinou nejvíce inspirovala a jaké stopy po sobě zanechali budoucím generacím... Na randez-vous s francouzskými elegantními ikonami vás zve imagemaker Zuzana Sekorová.

Africa Obscura (Jan Svatoš)
čtvrtek 17. 1. 2019 od 19.00
Trojnásobně oceněný film, který předcházel vzniku filmu Archa světel a stínů. Středověcí mniši se vydávali do pouště, aby vedli asketický život oproštěný od všeho zbytečného a přepychového. Cíl expedice Fotografické návraty byl podobný. Její účastníci chtěli mj. podniknout fotografickou katarzi – vrátit se zpátky v čase i myšlení a do Afriky míří se starými fotoaparáty a přenosnou temnou komorou. Použili k tomu nejen své vlastní nové filmové záznamy, ale i unikátní archivní záběry z filmů manželů Johnsonových.

Malířova zpověď aneb Mé lásky (Ivan Svatoš, Ivana Buttry)
středa 6. 2. 2019 od 19.00 - premiéra
Povídání s malířem Ivanem Svatošem o jeho velkých láskách: poesii, víně, Praze, Berounce, Vysočině, Francii a mnohém dalším. Dozvíte se, jak se Ivan Svatoš dostal k malování, podle čeho si vybírá barvy nebo kde čerpá inspiraci. Prozradíme Vám, jaké vyznání mu napsala Zita Kabátová nebo čím fascinuje Jiřího Suchého.

Strážci zlatých stínů (Romi Straková)
čtvrtek 14. 2. 2019 od 19.00
Přestože jsou součástí jednoho státu, sami se nepovažují za jeho příslušníky. Obývají krajiny, kde stín a voda mnohonásobně převažují hodnotu zlata a kde zbraně dávno zastrašily slepou spravedlnost. Po staletí udržují svůj tradiční život, který si jako jedni z mála nenechali narušit západní civilizací. V poutavé diashow Romi Strakové se seznámíte s hrdými kmeny severní Keni a jejich úchvatnými strategiemi přežití – s bojovnými Turkánci, nepřístupnými Gabbry či nejméně početným keňským kmenem El Molů.

Marche – Vše z Itálie na jedné adrese (Martin Svatoš)
čtvrtek 21.2. 2019 od 19.00
Marche je méně známým regionem nabízející všechny lákadla Itálie na jednom místě. A skutečně, v rodném kraji Raffaela Santiho naleznete krásná renesanční města, výborné víno, skvělou kuchyni, ale také velehory a moře. O tom, proč se balí sýry do listí, jak se dáví potulní mniši a o tom, kde najdete “pravé” jesličky z Betléma, si budeme povídat s Martinem Svatošem.

Zelená lékárna (Ivana Buttry)
úterý 26. 2. 2019 od 19.00
Pojďme se společně ponořit do světa voňavých rostlin, naučíte se toho tolik, že vaše okolí bude žasnout. Každý, kdo má rád bylinky, aromatické rostliny a rád je používá v kuchyni i na zahradě jistě ocení novodobé poznatky i tradiční recepty našich babiček, jak pomoct sobě i svému okolí. Představíme Vám 7 zelených strážců, které by ve vaší domácnosti rozhodně neměly chybět.

Malířova zpověď aneb Mé lásky (Ivan Svatoš, Ivana Buttry)
úterý 5. 3. 2019 od 19.00 - repríza
Povídání s malířem Ivanem Svatošem o jeho velkých láskách: poesii, víně, Praze, Berounce, Vysočině, Francii a mnohém dalším. Dozvíte se, jak se Ivan Svatoš dostal k malování, podle čeho si vybírá barvy nebo kde čerpá inspiraci. Prozradíme Vám, jaké vyznání mu napsala Zita Kabátová nebo čím fascinuje Jiřího Suchého.

Divočina s ručením omezeným -znáte z Českého rozhlasu (Jan Svatoš)
čtvrtek 14. 3. 2019 od 19.00
Existují dvě divočiny. Ta skutečná a pak její mediální odlesk. Ten ale z mnoha důvodů bývá velmi často pokroucen. V diashow Jana Svatoše si připomeneme největší kauzy a podvody, kterých se filmaři dopouštěli při honbě za penězi, slávou nebo prvenstvím. Dozvíte se, proč se současným televizním divákům hanlivě přezdívá „armchair explorers“, proč se před 100 lety oslové natírali černou a bílou barvou nebo čím Walt Disney pobouřil ochránce přírody.

Cotes du Rhône – Krajem vína Vincenta van Gogha (Martin Svatoš)
úterý 19.3. 2019 od 19.00
Miroslav Horníček kdysi napsal, že jih je souhrn jistých vlastností jistých končin nezaměnitelných kvalit: „hořkými vůněmi a rozpáleným tichem, jih modré oblohy nad modrým mořem.” Na celém světě je jen jedna řeka, která naplňuje prozaikova slova: Rhôna. Vydejte se s námi na jih od jejích pramenů v chladných švýcarských Alpách, okolo slavného Lyonu a slavných vinic Hermitage přes starodávná města Avignon a Arles až do magického kraje Camargue u Středozemního moře.

Léčivá síla stromů (Ivana Buttry)
čtvrtek 21.3. 2019 od 19.00
Vydejte se s námi prozkoumat pozoruhodný svět stromů. Prozradím vám, jak naši předci stromy uctívali, ukážeme si příklady léčivých účinků některých dřevin. Dozvíte se ale také, ze kterého stromu se vyráběl kdysi střelný prach nebo jaký strom obdivovali Keltové. O léčivé síle stromů věděli naši předkové již dávno, teď je na čase, abychom si tyto znalosti osvojili i my.
Místo konání: Galerie Art Francesco,Jungmannova 749/32, Praha 1, vstupné 190 Kč,
rezervace předem nutná.
Zdroj textu: newsletter galerie Art Francesco
Obrázek v úvodníku: Ivan Svatoš, web galerie Art Francesco, www.artfra.cz


14.01.2019 - redakce