Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - PRVOTNÍ STRACH – TV tip – Kolik tváří má pravda?Úvodník: Soudní dramata jsou oblíbeným tématem amerických filmařů. Diváci se rádi nechají vtáhnout do nekonečných a na pohled neprůhledných tahanic mezi žalobci a obhájci – což ostatně známe velmi dobře z románů Erle Stanley Gardnera, jehož Perry Mason bojuje statečně v soudní síni a vyhrává i na pohled ztracené případy. Martin Vail (ztělesněný Richardem Gerem) jako obhájce ve filmu PRVOTNÍ STRACH je také zkušeným právníkem, který má leccos za sebou. Je i pohledný a veřejností oblíbený. Ale s jeho morálkou to není tak úplně podle pravidel.
 

Článek:

Pečlivě oblečený a nesmírně sebevědomý Martin Veil je rád středem pozornosti médií a tak si s oblibou volí velmi sledované případy. Nezáleží mu na tom, zda obhajovaný je vinen či nikoli, nehledá pravdu a lež, ale sleduje jen a jen vlastní prospěch, mediální sledovanost a  pochopitelně i dolarové příspěvky na jeho kontě. Paragrafy a kličky mezi nimi ovládá dokonale. V případě PRVOTNÍHO STRACHU se trochu překvapivě ujímá obhajoby devatenáctiletého Aarona Stamplera (Edward Norton), jehož najdou vedle zkrvavené mrtvoly váženého chicagského biskupa Rushmana. O jeho vině není na první pohled pochyb.

Edward Norton a Richard Gere
 
Protihráčkou u soudu je žalobkyně Janet Venableová (Laura Linneyová), bývalá Veilova žačka a milenka. Ta si na rozdíl od svého učitele stále zachovala iluze o nezmanipulovatelné a spravedlivé spravedlnosti a ráda by sebevědomého floutka ponížila. Během procesu se staneme - jak to bývá - svědky mnoha zvratů, křížových výslechů i změn v chování všech zúčastněných. Pachatel, údajně trpící duševní poruchou. není snadným oříškem k rozlousknutí. Martinu Veilovi  po dlouhé době začne jít o to, najít pravdu a pustí se samostatného pátrání. Proces i přes úklady protivnice i prokurátora (John Mahoney) vyhraje, ale všechno je úplně jinak a jeho jistoty se hroutí...

Dříve milenci, nyní soupeři v soudní síni - Laura Linneyová a Richard Gere

„Jde to příběh nedokonalých lidí působících v rámci nedokonalého právního systému,“ řekl scénárista Steve Shagan. Snímek natočil zkušený autor podobného žánru Gregory Hoblit na podkladě knihy Williama Diehla. Film sází na efektní, někdy až méně věrohodné dramatické zvraty. V dnešní době by scénárista jistě rozvedl více fakt, že zavražděný biskup byl organizátorem pedofilních orgií a navíc čachroval s pozemky. Richard Gere odvádí stabilně skvělý výkon, jeho frajerský postoj i pochybnosti zvládá s bravurou Lanna Linneyová. Ve své první větší roli přesvědčila a stala se pro ni nástupem pro další úspěšnou kariéru (viz ABSOLUTNÍ MOC, PROROCTVÍ Z TEMNOT či LÁSKA NEBESKÁ). Vraha, o němž do poslední chvíle nevíte, zda je psychopat či simulant, ztvárnil v rozsáhlém konkurzu vybraný Edward Norton. Překvapil natolik, že dostal možnost posléze sehrát významné role ve filmech jako V&SICHNI ŘÍKAJÍ: MILUJI TĚ či  LID VERSUS LARRY FLINT a stal se z něho jeden z nejžádanější herců mladé generace.
********************************
PRVOTNÍ STRACH
(Primal Fear), USA 1996, režie Gregory Hoblit,
uvádí v pondělí 28. dubna od 23,50 hodin ČT2

 
 
 

15.04.2022 - Stanislav Polauf