Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - ARABFEST ZVE K PROSTŘENÉMU STOLUÚvodník: Festival arabské kultury letos slaví deset let své existence. Letošní ročník s podtitulem JÍDLO startuje 3. dubna v Plzni. V západočeské metropoli potrvá hlavní festivalový program do 7. dubna, od 8. do 11. dubna se dílčí program přesune do Olomouce a od 11. do 14. dubna do Prahy. Tématem jubilejního ročníku je jídlo ve všech svých významech a souvislostech, ale především v kontextu Blízkého východu. Novinkou programu je mezinárodní konference věnovaná přednáškám, debatám, ale také ochutnávkám a kulinářským workshopům, s účastí českých i zahraničních hostů, kteří se tématu jídla dlouhodobě věnují. Festival se koná pod záštitou rektora Západočeské univerzity a primátora města Plzně.

Článek:

„Každoročně představujeme program, v jehož rámci mohou festivaloví návštěvníci poznávat arabský svět všemi smysly. Letos to bude především o chuti, kdy jídlo bude v hlavní roli – ať už v roli tmelícího prvku či předmětem konfliktu,“ říká ředitelka festivalu Tereza Svášková. „Téma to je obsáhlé, a proto pořádáme kromě šesti kulinářských workshopů a připravených orientálních trhů také konferenci Jídlo není jen na talíři, při níž nahlédneme pod pokličku aktérů arabské (nejen) kulinářské sféry,“ doplňuje Tereza Svášková.

Chybět rozhodně nebude oblíbený ArabFILMfest, který letos nabídne tři snímky věnující se tematice jídla. Dokument With Myself I Started sleduje snahy environmentální aktivistky Amal Jamil Madanat vidět svoje rodné Jordánsko uklizené a čisté. Oceňovaný snímek Couscous: The Seeds of Dignity se zabývá významem pěstování a produkce potravin za účelem boje o individuální a kolektivní lidskou důstojnost a otázkami nezávislosti a svrchovanosti. Inspirativní příběh Mariam Shaary, zachycený ve filmu Soufra, vypráví o založení a počátcích cateringové společnosti, která poskytuje práci, ale také naději na lepší život ženám z uprchlického tábora v Libanonu.
 

Ilustrační foto (zdroj: FB profil festivalu Arabfest)
 
Velký sobotní program v plzeňském DEPU bude opět nejrozsáhlejší akcí celého festivalového týdne. Tento festival ve festivalu nabídne program rodinám s dětmi i jednotlivcům. Návštěvníci se mohou projít a nakupovat na orientálních trzích, ochutnat arabské pouliční speciality na druhém ročníku ORIENTAL STREET FOOD MARKETU. „Určitě bude všem chutnat,“ slibuje šéfkuchař Michal Hugo Hromas. Sobota bude rovněž plná přednášek, debat a promítání a večer zakončí DJs Radia 1 arabským večírkem ve velkém stylu.

Více informací o programu, účinkujících, rezervacích najdete na arabfest.cz a na FB Festival arabské kulury.

 
 

03.04.2019 - Stanislav Polauf