Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Hurá! Děti mají komplet Anči a PepíkaÚvodník: Od roku 2016 vycházel v novém vydání známý komiks Lucie Lomové o myškách Anče a Pepíkovi a loni došlo i na pátý, závěrečný svazek. Ten už sice obsahuje jen deset příběhů, nicméně finální Studnou do pohádky je pětidílný a má třicet stránek. Představuje tak jakési „souměrně umístěné závaží“ proti takřka stejně dlouhé epizodě Anča a Pepík na stopě (32 stran), kterou byl kdysi zahajován svazek první.

Článek: Běžná, typická dobrodružství Anči a Pepíka však vždy mají pouze sedm nebo osm stránek, přičemž nový komplet má neuvěřitelných 528 stran.

První svazek přitom měl stránek 112 a ostatní jich mají vždy po sto čtyřech. A mít tedy pátý díl jen o čtyři listy víc, vydání by bylo ještě „souměrnější“, ba obsáhlo by vše, co sem chtěli umístit autoři doslovu Pavel Kořínek a Tomáš Prokůpek. A totiž aspoň některé kresby kolegů Lucie Lomové, kteří se jejích myšek „zmocnili“.

„Například je to narozeninové přání Lukáše Fibricha,“ zvíme, „na němž Myškám předává dort jeho populární kocour Mourrison.“ Nebo jde o kresbu Viktora Svobody, na které si Pepík zkouší kostým komiksového borce Volemana. A existuje i komiks Michala Menšíka „Nikkarina“ ve sborníku Návraty Komety, kde se Nikkarinův hrdina Bo setká právě s Ančou a Pepíkem.

To vše zde chybí, ale přesto najdeme čtyři stránky kreseb „navrch“. Jednu vytvořil roku 2005 nezletilý Jan Ondřejček, ostatní jsou dílem Lucie Lomové a jde konkrétně o obrazy Anča a Pepík v podzemí (2010), Anča a Pepík u trpaslíků (2011), Strom skřítků (2016) a Najděte 15 nesmyslů (2017). Také je zde ovšem svatební oznámení (2016) či obal žvýkačky (2012), na kterém máme hřbety knih, mezi kterými nechybí ani Broučci, Andersen, Mikeš, Fimfárum, Staré české pověsti od Jiráska, Kytice, Rumcajs, Pú, Hobit, Bílá velryba, Tři mušketýři, Patnáctiletý kapitán, Tom Sawyer, Kniha džunglí, Babička, Foglarův Boj o první místo, Oliver Twist, Děti z Bullerbynu a díla Čapka, Poláčka, A. V. Friče, Roalda Dahla či Tove Janssonové. Ale rovněž některé knihy úplně fiktivní, při vymýšlení jejichž názvů (a jmen autorů) projevila Lucie smysl pro humor.

Jak připomínají už zmínění autoři doslovu, Anča a Pepík se stali už i hrdiny divadelní dramatizace, počítačových a stolních her a v neposlední řadě též protagonisty animovaného televizního seriálu (https://www.csfd.cz/film/491798-anca-a-pepik/komentare/). Veškeré příběhy shromážděné v definitivně poslední svazku původně vycházely na konci předešlého milénia (1998-2000) v sešitech nezničitelného Čtyřlístku.

Lucie Lomová: Anča a Pepík 5. Ilustrovala Lucie Lomová. Doslovem opatřili Pavel Kořínek a Tomáš Prokůpek. Práh. Praha 2018. 104 stran

Zdroj foto: knihydobrovsky.cz

 

07.05.2019 - Ivo Fencl