Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - CID A NANCY – TV tip – Deziluzivní příběh punkového Romea a JulieÚvodník: Film inspirovaný skutečným příběhem Sida Viciouse basáka britské punkové legendy The Sex Pistols a jeho mladé americké milenky Nancy Spungenové, v němž hlavní roli nehraje ani tak hudba jako heroin.
 

Článek:Když se Sex Pistols rozpadli po svém osudovém americkém turné, Vicious se na začátku své sólové kariéry stal závislým na heroinu. Jednoho dne byla Nancy nalezená ubodaná v hotelovém pokoji. Sid, ležící vedle ní, byl pro policii jasným vrahem.

Britský nonkonformní režisér Alex Cox se zaměřil na vášnivou lásku mezi rockovou hvězdou a jeho obdivovatelkou, která svého času vzbudila v novinách takovou pozornost jako vztah Johna Lennona a Yoko Ono. Zároveň se film dotýká počátku a konce punkového hnutí. Punk, to je ta hudba, která se v polovině 70. let vynořila z anglických „slums“. Vedle skupin „Clash“ a „Stranglers“ rychle směřovali ke špičce tzv. garážového rocku i „Sex Pistols“. Nezapomenutelné zůstaly jejich hity jako „Anarchy in the UK“, „God Save the Queen“ nebo deskový dvojalbum „Great Rock´n´Roll Swindle“. Koncerty Sex Pistols se staly dokonalým davovým poblouzněním plným sebezničujícího projevu jedné generace, která nepoznala (ani nechtěla) vyhlídky pro svoji budoucnost.

Chloe Webbová, Gary Oldman
Přesto hudební aktivity legendární skupiny tvoří jen pozadí příběhu o nezvyklé lásce, v níž drogy přebily vzájemné sympatie i pochopení a získaly převahu nad životy. Jde o nepřikrášlenou a velmi drsnou realitu psychického a fyzického rozpadu osobnosti Sida Viciouse, jehož znamnitým způsobem ztvárnil Gary Oldman. Děsivé finále je pak už jen logickým vyústěním dekadentní životní filozofie, která přerostla do odmítnutí všech základních společenských norem. I když Sid Vicious se po své smrti stal ikonou punkového hnutí jeho pokus o vzpouru proti všemu a všem byl v každém případě marný.
Po uvedení na festivalu v Cannes se kritika rozdělila na dvě skupiny – jedna hovořila o krutě něžném příběhu zručně vyprávěném a inscenovaném, druhá vytýkala filmu dekorativní voyerizmus a zveličenou teatrálnost. V jednom se však shodli. Režisér Cox obestřel své figury překvapující a vzrušující aurou, kde současně převládá odstín ošklivosti a fascinace. Oba dva, dosud pouze divadelní herci Gary Oldman a Chloe Webbová přiznali, že své postavy pojímali v první řadě jako charaktery anti-drogového filmu.
Andrew Schofield, Gary Oldman
Foto: csfd.cz, rogerebert.com
Použity materiály Zimní filmové školy, Jankov vŕšok 1990 a Semináře britského filmu, Uherské Hradiště 2005.
*****************************************
SID A NANCY
Velká Británie 1986, režie Alex Cox
uvádí v pátek 16. srpna ČT art od 22,10 hodin


 
 
 


09.08.2019 - Stanislav Polauf