Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Něco o filmu Tenkrát v Hollywoodu
Úvodník: Ani já neprozradím hlavní „fór“ filmu Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu, ale již soundtrack fascinuje, a to ač je zapuštěn do podkresu natolik umně, že ho očarovaný divák posléze může i přestávat vnímat. A ne že by autor jen hromadil hit na hit, nicméně dobovou atmosféru navodí dokonale, a to také bručavými slogany rádia a televizí. A určitě je v pořádku také to, že tuhle i písňovou stopu tvůrci zakázali otitulkovat.
Článek: Po nádherné úvodní jízdě kabrioletem tančí Roman Polanski (Rafal Zawierucha) na marnivém večírku časopisu Playboy ve svém kostýmu z filmu Ples upírů a jeho těhotná žena Sharon Tate (Margot Robbie) má minisukni a černé kozačky. S tímto světem však kontrastuje komunita hipppies, jejíž součástí je sekta okolo Charlese Mansona. On sám ovšem vyklouzne z filmového příběhu takřka jako neviňátko: nechceme-li, nemusíme dokonce věřit, že skutečně dal pokyn vraždit.
Leonardo DiCaprio hraje herce záporných rolí za zenitem a Brad Pitt jeho kamaráda a dubléra. Tento „dvojník“ má poskvrněnou minulost a můžeme jen spekulovat, zda skutečně kdysi zavraždil manželku. Pravděpodobně ano, z krátké scény to vyplývá, a tak i Bruce Lee pobledne v momentě, kdy mu jeho asistent šeptá, koho právě vyzval k zápasu. Asijský herec je následně poražen, ale vynahrazují to sekvence, ve kterých dá lekce východního boje Sharon Tate. A ta je využije, i když pouze ve filmu s Deanem Martinem. Sledujeme ji právě při jeho sledování a za pomoci Margot Robbie (Vlk z Wall Street) se Tarantino na tomhle místě pokouší o jakousi studii „kochání se sebou“. Jedná se ovšem o kochání vysoce pochopitelné, nebo aspoň pro většinu dam v sále.
Jen vedlejším motivem snímku je slavný film Velký útěk, v němž podle Tarantina mohl v hlavní roli málem účinkovat hrdina představovaný Leonardem DiCaprio. V reálu, pravda, šanci neměl, či pouze nepatrnou. Quentinovi to nezabránilo, aby nám nepředvedl jednu z klíčových scén Velkého útěku s Leonardem na Steveově místě!
DiCaprio nato má šanci úročit talent i v dalších „velkých scénách“, a to především těch s malou holčičkou, která hraje s jeho westernovým hrdinou, a utkví taky Leonardovo sebezpytné řádění poté, co se dopustil... Nu, vlastně jen pár drobných „kiksů“ při práci.
Mám pocit, že dnešní hvězdy už by se při podobných výpadcích textu ani nezarděly, a film tu předvádí, že i herecká práce může být dosti náročná. Či tomu podobně aspoň bývalo. A že se o náročnost jedná pouze v epizodě westernového seriálu? Ale jistě. A co? Tím spíš je hercovo nasazení obdivuhodné.
Také pro Brada Pitta ovšem scénář Quentina Tarantina nachystal několik lahůdkových momentů i hororovou scénu na zpustlé farmě, jejímž prostorem se kaskadér snaží projít až k majiteli pozemků, aby zjistil, zda jej „hypíci“ nevyužívají. Taky že ano. Farmář je nicméně uložen v nemohoucnosti mladým děvčetem, které „miluje“, zatímco farma je okupována Mansonovou tlupou. Její majitele měl hrát Burt Reynolds, ale zemřel, a tak je nahrazen Bruce Dernem.
Pittem ztvárněný kaskadér projeví právě zde dávku asertivity, odvahy a schopnosti rvát se, přičemž se stěží dá uvěřit, že je tomuto herci již pětapadesát. Ne náhodou jej Al Pacino, představující producenta, v jedné z úvodních scén považuje za Capriova syna.
Po závěrečných titulcích sice film končí napodobeninou dobové reklamy na cigarety (i v té účinkuje Leonardo DiCaprio), nicméně tato „provokace“ je po slůvku STOP shozena, když zjistíme, že herec představovaný Leonardem vyzdvihovaná cigára v reálu nenávidí.
Ale ještě k historickým okolnostem. Motiv vraždy Sharon Tate i Polanského syna v jejím břiše je dodnes poněkud záhadný a nastoluje přehršle otázek. Skutečně zabijákům vadilo, že je odmalička krmí vraždami americká televize, jak tu říká jedna postava? Do jaké míry se na vraždění odrazilo, že předtím Polanski adaptoval Levinův satanský román Rosemary má děťátko? Nebyl i Manson sám někým řízen? A skutečně bylo nutné, aby se Polanski v čase vraždy nevyskytoval ve Státech? Záhada stará 50 let je v Tarantinově díle vlastně obdobou otazníku nad smrtí chotě onoho kaskadéra.
Původní verze tohoto filmového díla byla dodatečně krácena o víc než osmdesát minut a asi nejvíc na nůžky doplatil Pacino. Ani tak nelze říct, že by jej v roli producenta snadno nahradil i třeba Christoph Waltz, ale právě on je na Pacinově postu představitelný.
Quentin Tarantino tudíž redukoval svůj výtvor o víc než hodinu, ale přesto hle: Nevystřihl scénu z knihkupectví, kde Sharon manželovi kupuje prvé vydání Hardyho románu Tess z D´Ubervillů. A Polanski? Po její smrti tento román zfilmoval, i když až s další partnerkou Nastassjou Kinskou; a prozraďme už jen, že ke šťastnému konci jedné linie Tarantinova filmu pomůže - v pozoruhodném paradoxu - LSD. Tedy právě látka, jíž holdovali hippies.
Nu, a VE FILMU PŘÍTOMNÁ reklama na Walta Disneyho UMÍSTĚNÁ v nejnečekanějším momentě Tarantinova snímku?
Až ji uvidíte, odpustíte!
Once Upon a Time in Hollywood.
Scénář a režie Quentin Tarantino.
Hrají Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Al Pacino, Dakota Fanning, Bruce Dern, Kurt Russell, Luke Perry, Michael Madsen a další. USA 2019. 162 minut
Zdroj foto: csfd.cz
22.08.2019 - Ivo Fencl