Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Ivan a Ondřej Trojanovi, Petr jarchovský a BourákÚvodník: Ondřej a Ivan Trojanovi točí svůj první společný film. Bouráka jim napsal Petr Jarchovský. V pondělí začala v severočeském Varnsdorfu hlavní část natáčení. Ve stylizovaném příběhu padesátníka, který odmítá dospět a řešit cokoli jiného, než svůj účes, špičaté boty, rock'n roll a opráskaný Cadillac, režíruje Ondřej Trojan poprvé v hlavní roli svého bratra Ivana.

Článek: Děj filmu se odehrává v &Slukdorfu na severu Čech, v imaginárním městě, jehož jméno si režisér vymyslel, a které vzniklo spojením lokací převážně ve Varnsdorfu, Rumburku, &Sluknově, Krásné Lípě a blízkém okolí. A hned první natáčecí den patřil Bourákovi v podání Ivana Trojana. Točily se scény na vrakovišti, kterému vládne správce Zlaťák.

 „Hraju chlapíka, který opravuje auta a já jsem jen jednou vyměnil pneumatiku, to je jediný, co jsem kdy na autě udělal. Chlapíka, který dokonale tancuje rock n´ roll, a já jsem v životě netancoval a navíc jsem „arytmik“…vůbec nechytám rytmus. Z toho je jasné, že pro roli Bouráka mám všechny potřebné dispozice, z čehož logicky vyplývá, že se na tu roli moc těším,“ přiblížil své pocity z nové role Ivan Trojan v maskérně před první klapkou, když mu maskéři tvořili na hlavě rokenrolového emana a kostymérky ladily kostým ve stylu Jamese Deana po zenitu. „Ondřej jako starší bratr měl už v dětství tendenci mě lehce ponižovat a ubližovat mi, takže si myslím, že si řekl, že se k tomu na starý kolena vrátí a bude mě trýznit tímhle způsobem,“ vysvětlil, proč si myslí, že Ondřej Trojan nabídl roli Bouráka právě jemu.

Sám režisér má pro obsazení hlavní mužské role méně trýznivé vysvětlení: „Ono se to nabízelo a zároveň jsem si říkal, jestli pro někoho bude protiúkol hrát burana, teda Bouráka, tak je to Ivan. Ideální, jak vyhodit herce ze zajetých kolejí, je, dát jim roli, kterou buď nikdy před tím nehráli, nebo jim ta figura není vůbec ničím vlastní a nemůžou čerpat sami ze sebe. To je většinou rozebere na šroubky a musí se pak zpátky složit do té postavy. Je to hodně vzrušující a ověřil jsem si to už několikrát, že to funguje.“

Za příležitost společné práce vděčí oba scenáristovi Petru Jarchovskému, který napsal pro Ondřeje Trojana na Oscara nominované Želary i Občanský průkaz, a na oba myslel už psaní scénáře Bouráka. „Jde o příběh „vystěhovaného a odsunutého“ záletníka a potrestaného nezodpovědného otce, romanticky založeného automechanika, který je manželkou a dcerou přinucen přespávat v garáži ve vlastním voze. Aby přežil svůj trudný život v neveselé realitě, žije v posunuté realitě, a to v Americe let 56-59 v době Elvise Presleyho, a odmítá sestoupit ze svého obláčku a řešit reálný život a problémy, které svým chováním způsobuje,“ říká Petr Jarchovský a dodává, že od prvního okamžiku, kdy se mu postava Bouráka začala rýsovat, nepochyboval o Ivanovi Trojanovi jako o jeho ideálním hereckém představiteli a Ondřejovi jako režisérovi: „Vím, že Ondru nezaujme jen tak něco, že si velmi vybírá, čemu svůj talent a ohromné osobní napření propůjčí. Dokáže se obklopit společenstvím napojených a oddaných spolutvůrců a vytvořit inspirativní atmosféru, ve které se dějí zázraky a sny se stávají realitou. Jsem moc rád, že se na tom můžu opět podílet.“

V dalších rolích uvidí diváci herce známě z Trojanových předchozích filmů i nové tváře. Kristýna Boková se představí jako Bourákova zanedbávaná žena Markéta a studentka konzervatoře Veronika Marková jako jejich naštvaná dcera, která se rozhodne zachránit manželství svých nemožných rodičů dřív, než půjde celá rodina ke dnu. Potřetí se na place sejde režisér s Jiřím Macháčkem, kterému svěřil roli Rudy, provinčního mafiána, majitele kasina a manžela pěstěné milovnice psů Jiřiny v podání Petry Nesvačilové. Kateřina Winterová si zahraje alkoholičku Elvíru, která musí pít, protože trpí, když vidí, jak to vede její syn Franta, neduživý gambler v podání Jiřího &Simka. Policistu Luďka, který svým sousedům pomáhá a chrání je, jak nejlíp dokáže, hraje Jaromír Dulava, Kryštof Hádek přijede v kamionu jako přítel Bourákovy dcery Kamily. Ve filmu hrají i slovenští herci Ady Hajdu jako majitel vrakoviště Zlaťák, Alena Pajtinková v roli  Bourákovy avantýry Bubliny a Petra Polnišová jako její sestra. V rolích okresních gangsterů uvidí diváci slovenskou hvězdu Milana Ondríka a výtvarníka Aleše Najbrta, do role Tlusťocha, gangstera krajského formátu, obsadil Trojan sochaře Jaroslava Rónu. Zpěváky Bourákovy oblíbené kapely budou Matěj Ruppert, Tereza Černochová, Tonya Graves (Monkey Business) a Žofie Dařbujánová (Mydy Rabycad). Autorskou hudbu ve stylu rockabilly skládá a produkuje pro film Roman Holý (Monkey Business, J.A.R., G Point Hunters).

Vždycky fandím lidem, kteří jsou na periferii společnosti, takzvaným lůzrům. Tyhle existence jsou mi sympatické, protože jejich boj o živobytí je docela drsný a docela těžký. V jejich situaci se dá na svůj úděl rezignovat a přežívat na nějakých dávkách, nebo se pokoušet bojovat a i s těmi blbě rozdanými kartami něco se svým životem udělat. A Bourákova dcera Kamila nechce žít na podpoře, ona s těmi blbě rozdanými kartami bojuje a vybojuje si svůj plnohodnotný život. A v tom je poselství filmu, že člověk nemá svůj život vzdávat a vždycky si má jít za svým snem,“ shrnuje režisér a producent Bouráka Ondřej Trojan.

Významnou úlohu bude hrát v Bourákovi i výtvarná složka - kostýmy Terezy Kučerové, masky Jany Bílkové nebo lokace architekta Tomáše Svobody. Kameramanem filmu je Tomáš Sysel, střihačem Vladimír Barák, mistrem zvuku Jiří Klenka, výkonnou producentkou Michaela Syslová, producentem Ondřej Trojan a Total HelpArt T.H.A. Koproducenty jsou Česká televize, tvůrčí skupina Kateřiny Ondřejkové a slovenská produkční společnost PubRes Zuzany Mistríkové a Lubici Orechovské. Vznik filmu podpořil Státní fond kinematografie a slovenský Audiovizuálny fond.

Premiéra Bouráka je naplánovaná na jaro 2020.

Zdroj textu a fotot: TZ tha.cz

 

09.09.2019 - redakce