Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - SOUKROMÁ VÁLKA PANA WILSONA – TV tip - Neschopný člověk, který vstoupil do dějinÚvodník: Nemusíte tomu věřit, ale pád sovětského impéria měl na svědomí jediný člověk: Charlie Wilson - sukničkář, alkoholik, příležitostný uživatel drog a také kongresman, jemuž se podařilo vyhnat Rudou armádu z Afghánistánu a tím odstartovat rychlý krach komunistické říše.
 

Článek:Alespoň tak to tvrdí film politická komedie zkušeného režiséra Mikea Nicholse (Absolvent, Na dotek) SOUKROMÁ VÁLKA PANA WILSONA, kterou můžete nyní zhlédnout na televizní obrazovce.  Ale pozor – nejde o vtip - film vychází ze skutečných událostí a využívá skutečnou postavu amerického kongresmana Wilsona (1933-2010), který býval vším jiným, nežli poctivým politikem.
Wilson si užíval života plnými doušky a politika mu byla jen prostředkem tomu, aby měl na zhýralý život. Když prý jednou nezřízeně popíjel v Las Vegas, všiml si v televizi, že afghánští povstalci potřebují hodně peněz a zbraní, aby se vypořádali se sovětskou okupací. Wilson se rozhodl „obchodovat“. Stačilo pár dobrých kamarádů a hlavně popud krásné a bohaté Texasanky a zaryté antikomustky Joanne Herringové (Julia Robertsová) a „neschopný“ politik sehnal pro Afghánistán zbraně za miliardu dolarů a pád Sovětů se stal skutečností.
Dialogy (a vtipem) nabitý film si skutečnost možná trochu poupravil, ale jeho vyznění – od počáteční politické satiry (včetně prvků bláznivé komedie) až ke konci, vyznívajícím jako hořká připomínka ošemetnosti mocenských her a krátkozrakosti americké zahraniční politik – je univerzálně platné. Vznikl podle stejnojmenné knihy Georga Crileho. Vedle zkušeného Toma Hankse v titulní roli a Julie Robertsové filmu vévodí výkon Philipa Seymoura Hoffmana v roli agenta Gusta Avrakozose, který hraje (jak napsal František Fuka) „sprostého agenta CIA a vypadá jako pedofil. Kdykoliv se objeví na plátně, je svátek. Kdykoliv začne s někým vést sorkinovsky precizní dialogy, je to dvojnásobný svátek.“
Fota: csfd.cz, terryhoponozky.cz
**********************************
SOUKROMÁ VÁLKA PANA WILSONA
(Charlie Wilson´s War)
USA, SRN 2007, režie Mike Nichols
uvádí Nova Cinema ve čtvrtek 17. března od 20,00 a opakuje v pátek a v sobotu (15,55 resp. 12,15 hodin)


 
 
 
 
 

11.03.2022 - Stanislav Polauf