Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Nouzové osvětlení
Úvodník: Je lepší znát odpovědi na všechny otázky minulosti, nebo raději žít s neodhalenou pravdou?
Článek: Autor nezapomenutelné knihy Anglický pacient přichází s dalším brilantně napsaným románem. Příběh dospívajícího Nathaniela začíná v roce 1945 v Londýně. Právě se dozvěděl, že otec s matkou odjíždějí kvůli práci na rok do Singapuru. O chlapce a jeho sestru Rachel se bude starat podivný rodinný přítel přezdívaný Mol. Kdo je Mol? Kriminálník? &Spion? Pašerák?
Děti vyrůstají v blízkosti Mola a jeho svérázných přátel. Tato zvláštní nová rodina snaží oba sourozence ochraňovat a vzdělávat – byť zcela neobvyklým způsobem. Jsou ale tito lidé skutečně těmi, za něž se vydávají? Nathaniel neustále naráží na záhady a nejasnosti. Týkají se nejen Mola a jeho přátel, ale také jeho vlastního života a především života jeho matky. Vše kolem něj jako by bylo zahaleno mlhou a nasvíceno jen tlumeným nouzovým osvětlením, jaké se používalo v Británii během války na ochranu před bombardováním.
O řadu let později se Nathaniel stává zaměstnancem archivu ministerstva zahraničí a postupně proniká do materiálů týkajících se válečného období. Teprve teď začíná chápat souvislosti, které poznamenaly jeho dětství.
O autorovi:
Michael Ondaatje (* 1943) se narodil na Srí Lance v rodině s nizozemsko-tamilsko-sinhálsko-portugalskými kořeny. Období dospívání prožil v Anglii a od roku 1962 žije v Kanadě. Je autorem řady básnických a prozaických knih a nositelem významných literárních ocenění. Do povědomí čtenářské veřejnosti po celém světě vstoupil především románem Anglický pacient (1992, česky 1997), jenž byl také úspěšně zfilmován a jeho adaptace získala celkem devět Oscarů. V češtině dále vyšla díla Máme to v rodině (1998), Sebrané spisy Billyho Kida (1999), V kůži lva (2000), Anilin přízrak (2002) a Stůl v koutě (2013).
Zdroj textu a foto: TZ Jota
25.11.2019 - Kateřina Sovová