Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - DEVÁTÁ OBĚŤ – nový případ aljašské vyšetřovatelky Kate ShugakovéÚvodník:
Pokud jste si oblíbili severský kraj na Aljašce a jeho svéráznou ženu Kate Shugakovou v nedávno vydaném románu CHLADNÝ DEN PRO VRAŽDU (http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=16660) pak pro vás nakladatelství Mystery Press připravilo další ukázku z dnes již rozsáhlé detektivní série Dany Stabenow s Kate Shugakovou jako hlavní vyšetřovatelkou DEVÁTÁ OBĚŤ.
 

Článek:


Venku možná právě mrzne a vy sedíte v teplu v křesle a máte v rukou knihu, kde zima, mráz a chladno čiší ze všech stránek. Přesto vás potěší a možná i zahřeje. Už třeba tím, že i v exotické Aljašce může být až vražedně horko – a to nejen v místním saloonu u Bernieho, kde o drsné chlapy (ale i ženy) není nouze. Překvapivě se tu roztancuje třeba nejstarší náčelník na Aljašce, který pamatuje ještě dobu, kdy Rusko prodalo Aljašku Spojeným státům stopětadvacetiletý William, rozzáří se černý veterán vietnamské války a obsluha místní radiostanice Bobby upoutaný na vozík a také zde zkouší soubor břišních tanečnic pro místní tradiční slavnost zvanou potlač.

Některé skutečnosti byste prostě ve zdejším kraji nečekali. Navíc vás čeká líčený život v této polární stepi, kde si lidé užívají krátkého léta a pak jsou doslova uvězněni na dlouhé měsíce ve svých domech vzdálených několik desítek kilometrů od nejbližšího souseda. Stejně je na tom na počátku románu mladá Kate Shugaková, bývalá úspěšná vyšetřovatelka úřadu státního návladního v Anchorage. Půvabná asi třicetiletá expolicistka žije sama jen s fenou Obludou – křížencem psa a vlka. Své povolání ukončila, když sice úspěšně zasahovala proti pedofilovi, ale po zákroku jí zůstala veliká jizva na krku od ucha k uchu. Přesto ji čas od času navštíví (pokud to počasí dovolí) její bývalý nadřízený a milenec Jack Morgan a o její přízeň se uchází i policista Vrtulník Jim.

Právě Vrtulník Jim jednoho dne, kdy se probouzí jaro, přiletí, aby varoval před nebezpečným maniakem, který s puškou v ruce vraždí v rezervaci. Kate si na něho počká, ale bez pomoci Obludy by se mu neubránila. To, že ho nezastřelila jí mnozí místní poté vyčítají. Ale o šíleného střelce v knize nejde. Celkem devět obětí za sebou zanechal, ale, jak odhalí expertiza, jedna z nich – svůdná krasavice Lisa Gettyová byla střelena jinou zbraní. Kdo byl jejím vrahem a proč to udělal? Kdo jiný by mohl pátrat v rezervaci, kde zná každého v okruhu stovek kilometrů, než Kate Shugaková?

Nečekejte dramatické pátrání ani sherlockovské myšlenkové spirály, vedoucí k odhalení. Kate postupuje systematicky. Projde všechny v úvahu přicházející osoby a je jí jasný jak pachatel, tak i motiv vraždy. Sama se jen obtížně vyhne kulce vystřelené na ni, ale zabránit jiné vraždě – nováčka na Aljašce Maxe Chaneyho nedokáže. Jak však pachatele usvědčit a kde najít vražednou zbraň? Tady už svůj důmysl musí Kate rozehrát naplno.

Prostředí drsné Aljašky doslova ožívá před čtenářem. Přímo vidíte jak letí sněžné skútry přes zasněženou krajinu, užijete si pohled z letadla či vrtulníku. To vše umí Dana Stabenowá mistrovsky a až neuvěřitelně popsat. Drama a napětí vyvrcholí při lavině, která jí při pronásledování pachatele zasype v Údolí smrti. Katein tanec s polární září, jímž vzdoruje smrti, je vrcholným momentem knihy a budete ho mít před očima ještě dlouho po dočtení. Sama autorka považuje tuto knihu za svoji nejoblíbenější. Na Aljašce byste asi žít nechtěli, ale popis její krásy i zvyků a obřadů místních obyvatel vás uchvátí. Na další romány Dany Stabenow si jistě rádi počkáte. Nakladatelství Mystery Press chystá na příští rok další dva případy s Kate Shugakovou.

Dana Stabenow
Narodila se v roce 1952 v aljašském Anchorage a vyrostla na rybářské lodi, kde mezi návaly mořské nemoci psala příběhy o „normálních“ dětech, které vyrůstají na pevnině, a nutila matku, aby je četla.
Vystudovala žurnalistiku na Aljašské univerzitě a pak vyrazila s batohem na zádech na čtyřměsíční výlet po Evropě. Po návratu pracovala pro společnosti Alyeska Pipeline a British Petroleum a po třicítce se rozhodla, že v područí ropných magnátů život strávit nechce a stane se raději chudou spisovatelkou.
Slíbila si, že první knihu vydá dřív, než se ocitne úplně na mizině, a povedlo se jí to jen tak tak. V roce 1991 vyšla její prvotina Druhá hvězda a rok nato první díl populární série o Kate Shugakové nazvaný Chladný den pro vraždu, který v roce 1993 získal cenu Edgar. Více o autorce naleznete na www.stabenow.com.

***************************************
DEVÁTÁ OBĚŤ
Z anglického originálu A Fatal Thaw přeložila Alžběta Lexová.
Vydalo nakladatelství Mystery Press s.r.o., Praha, 2019

 
 

02.12.2019 - Stanislav Polauf