Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - KONEC AGENTA W4C PROSTŘEDNICTVÍM PSA PANA FOUSTKY – TV tipÚvodník: Parodie na špionážní filmy, kterou většina starších diváků kin a televize určitě viděla. Natolik skvělá parodie, že si zážitek z ní nenechá nikdo znovu ujít a těm dříve narozeným ji můžeme jen a jen doporučit.
 

Článek:


Agenta 007 Jamese Bonda zná celý svět. Kdo je však agent W4C? Hned úvod filmu vás s ním seznámí - jmenuje se Cyril Juan Borguette, jde o muže s ocelovými nervy, neobyčejným postřehem, neomylného, nezničitelného a neodolatelného, agenta, který naráz myslí i jedná (a naopak). Prostě nejlepší agent na světě. Je nasazován všude tam, kde jde přinejmenším o život. I nyní je na rozkaz Velkého šéfa vyrušen na slunečné dovolené a namísto milování s vnadnou kráskou je vyslán na speciální misi. Musí se pokusit najít plány na vojenské využití Venuše, o něž usilují však všechny mocnosti světa. Na rozdíl od známějšího agenta 007, který dokázal svými kousky ovládnout již 24 filmů, tento znamenitý čmuchal W4C však najde svého přemožitele – je jím, světe div se, obyčejný český účetní pan Fousek respektive jeho pes... 

Jan Kačer
Pod touto parodií na špionážní filmy jsou podepsáni dramatik Oldřich Daněk jako scénárista a režisér Václav Vorlíček, od jehož úmrtí uplyne ve středu5. února přesně jeden rok. Žánrově film navazuje na parodii komiksů KDO CHCE ZABÍT JESSII? a záměrem bylo jít až do crazy. Václav Vorlíček se zmínil, že „hrdinou filmu je malý obyčejný český človíček, který se do „vysoké hry“ dostane úplně náhodou, z nouze a svou neznalostí, nešikovností a tím, že mu to myslí prostě :po lidsku“ pokazí celý pečlivě naplánovaný systém.“ Děj filmu s tasemnicově dlouhým názvem KONEC AGENTA W4C PROSTŘEDNICTVÍM PSA PANA FOUSTKY se sice odehrává v Paříži, ale vznikl v barrandovských ateliérech v letech 1966-1967.

Květa Fialová, Jan Kačer
Do role agenta W4C obsadil režisér Vorlíček Jana Kačera, jeho protivníkem z malých českých luhů a hájů je Jiří Sovák. V plejádě tehdejších hvězd českého hereckého nebe se dále stkví Květa Fialová jako bestiálně krásná Alice Robertsová, nebezpečná agentka Bílá Mlha maskovaná jako mistryně ve skocích do vody. V menších rolích agentů poznáte Josefa Hlinomaze, Zdeňka Braunschlägera a Ivo Gübela a v roli Velkého šéfa trůní Valter Taub. Za kamerou stál zkušený František Uldrich, hudbu složil Svatopluk Havelka, titulní píseň zpívá Judita Čeřovská.

Jiří Sovák
Režisér Vorlíček o filmu kdysi prohlásil: „Naše parodie se vztahuje na všechny špionážní filmy vůbec a chce říci, že by se na světě žilo mnohem líp, kdyby veškeré špionážní aparatury, vymyšlené jedněmi proti druhým a veškeré systémy toho druhu vzaly za své.“ 
***************************************************************** 
KONEC AGENTA W4C PROSTŘEDNICTVÍM PSA PANA FOUSTKY  
ČSSR 1966-1967, režie Václav Vorlíček
uvádí v pátek 7. února ČSfilm od 20,00 hodin
 
 

31.01.2020 - Stanislav Polauf