Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - MEZI NÁMI LHÁŘI – dramatický román Caroline EnglandovéÚvodník: „Hra na pravdu začíná a bude to bolet,“ uvádí na obálce českého překladu chváleného anglického románu nakladatelství JOTA. A připojit je nutno ještě zásadní otázku: opravdu znáte své nejlepší přátele?
 

Článek:


MEZI NÁMI LHÁŘI by se mohl jmenovat každý román, který by se dotkl všedních životů možná každého z nás. Malé lži nás provázejí celý život a kdo nikdy nezalhal snad ani nemůže existovat. Proto vám hned na začátku přijde český název původního My Husband´s Life (tedy doslova Lži mého manžela), trochu nadnesený, ale odpovídá příběhu knihy.

V centru pozornosti jsou čtyři nerozluční přátelé tzv. A-týmu univerzity, kde společně studovali. Uběhla léta, ale tahle čtyřka se stále schází, i když každému z nich byl souzen jiný krok do života spolu s přiměřeným partnerem či partnerkou. Zatímco Jen už vychovává tři děti s chápajícím Yanem, svalnatec Will žije s nervově labilní Penny, Dan se dočká prvního potomka s manželkou Geri a Nick se právě vrhá do ženění s Lisou.

Prvně nám je autorka představí na svatbě Nicka s Lisou, kterou však mírně pokazí „slabá chvilka“ Penny. Postupně se nám předestírají příběhy celé čtyřky i s jejími partnery či parterkami a spolu s tím celé příbuzenstvo. Zpočátku (kromě emotivního úvodu) se zdá, že budeme svědky maloměstské selanky z Manchestru a okolí, která z počátku baví a pak možná začne trochu nudit. Autorka však vkládá do textu jemné narážky na problémy ve vztazích, z nichž vyplyne, že každá postava má své tajemství, které střeží před druhými, nebo si jej možná ani neuvědomuje. Důvěra dlouholetých partnerů tak není založena na absolutní důvěře, a je tak zákonité, že skrytá místa a vazby se postupně projeví. Tajemství mají své způsoby jak vyjít najevo. Ne vždy slovní cestou, ale často i nějakou jinou“ (str. 274). Žádná lež však nechce způsobit škodu, spíše jde o to ostatní uklidnit a zachovat zdání opravdového nekončícího přátelství. Jenže jsou tajemství, která mají sílu zničit...

Čtenář při četbě knihy je stále zvědav, co se stane, když se prozradí třeba nevěra, homosexuální zaměření či tajemství původu. Ne každý dokáže odhalení ustát tak jako Geri, když se Dan přizná, že má „jiného“ nebo Nick po zjištění, že jeho matka je jiná žena, nežli ta, kterou za matku dosud považoval (o skutečném otci ani nemluvě). Znepokojivá tajemství se postupně odhalují a každého z aktérů nějak ovlivní – většinou ne příznivě. Tajemství zůstávají však i čtenářům – rádi bychom se dozvěděli, co čtyřku přátel tak silně spojovalo v době studií, jak se dva mladí muži z trojky, kteří všichni milovali Jen smířili s tím, že dala přednost Willovi, či třeba to, co se s „přáteli“ stane po krvavém finále...


Pohled do zázemí i skulinek jednoho přátelství je zajímavý, čtivý (i když se někdy musíte kvůli vysvětlení vrátit), ale neobejde se bez spekulativních kombinací a málo pravděpodobných situací. Je tak trochu vypočítán na efekt a tak ani nevadí, že jednotlivé hráče hry „na pravdu“ nepoznáme tak dobře, aby se nám stali blízkými a dovedli jsme si je představit před očima. Spíše je vnímáme jak figurky, charakterizované svými činy a jednáním, ale méně již pronikneme do jejich duší. Je to škoda, která trochu ubírá slibně započatému románu na síle.

Caroline Englandová
Caroline Englandová se narodila v britském Sheffieldu. Vystudovala práva na Manchesterské univerzitě a rozjela úspěšnou advokátní kariéru. Po letech strávených v zahraničí se ale rozhodla právnickou profesi opustit, aby se mohla plně věnovat svým třem dcerkám. Románový debut Beneath the Skin vydala Caroline Englandová v roce 2017, v té době už ovšem měla na kontě povídky a básně publikované v několika antologiích. Ve své literární tvorbě se inspiruje zkušenostmi advokátky se specializací na rozvody a rodinné právo. Její druhá kniha Mezi námi lháři se umístila v mezinárodním Top Ten žebříčku bestsellerů internetového knihkupectví Amazon.
Foto: femelefirst.co.uk


*******************************
Caroline Englandová: MEZI NÁMI LHÁŘI
z anglického originálu přeložil Jan Kozák
vydalo nakladatelství JOTA, s.r.o., Brno v roce 2020

 
 

02.03.2020 - Stanislav Polauf