Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Čekání na BarbaryÚvodník: Jaká je hranice mezi lidstvím a barbarstvím? Stěžejní román nositele Nobelovy ceny za literaturu J.M. Coetzeeho je tady!

Článek:  Desítky let byl soudce loajálním úředníkem impéria, staral se o záležitosti malé osady na hranicích a nevěnoval pozornost blížící se válce s barbary. Nicméně když do osady přijedou vyšetřovatelé, stane se svědkem krutého a nespravedlivého jednání s válečnými zajatci. Otřesen tímto zážitkem pocítí soucit s oběťmi a spáchá donkichotskou vzpouru, která z něj udělá nepřítele státu, stejného, jako jsou barbaři. Coetzeeho oceněný román je znepokojivou alegorií války mezi utlačovatelem a utlačovaným. Soudce není jen obyčejný člověk žijící v krizi svědomí na obskurním místě v časech dávno zapomenutých. Reprezentuje všechny lidi žijící v neúnosné spoluvině na režimech, kterým jsou slušnost a spravedlnost cizí.

O autorovi:

J. M. Coetzee je srovnáván s velikány světové literatury jako Joseph Conrad, Franz Kafka či Samuel Beckett. Za své dílo získal řadu cen, v roce 2003 byl poctěn Nobelovou cenou za literaturu. Dvakrát také obdržel Man Booker Prize.

Text a foto: TZ Jota.cz
 

10.03.2020 - redakce