Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - VĚČNÝ SVIT NEPOSKVRNĚNÉ MYSLI - TV tip - Vymazání z paměti se (ne)konáÚvodník: Film, který můžete vidět stále zmovu a vždy v něm najdete něco nového, překvapivého a vzrušujícího Mimořádný film s nezvyklým názvem je z dílny režiséra Michela Gondryho (Adaptace, Slez ze stromu). Scénárista Charlie Kaufman opět rozpřádá svoji bezbřehou fantazii – tentokrát na příběhu vztahu milenecké dvojice, do něhož zasáhne moderní technika a její možnosti.

Článek:Joel (Jim Carrey) je šokován, když jednoho dne zjistí, že si ho jeho sympatická a mírně potrhlá přítelkyně Clementine (Kate Winsletová) nechala „vymazat z paměti“ pomocí moderní metody firmy Lacuna. V depresi kontaktuje jejího vynálezce a požádá ho o totéž. Jak ale Joelovy vzpomínky postupně začínají mizet, jeho láska ke Clementine se stupňuje a mladík se usilovně snaží ve svém podvědomí proces vymazání zastavit. Zvítězí velká láska nad moderní technikou?
 

Ponor do labyrintu lidského myšlení a lidských citů má ve filmu mnoho podob včetně halucinačních vizí nebo snů, vracejících se až do dětství. Přes poměrně složitou vyprávěcí strukturu si film rázem získal srdce řady diváků (a hlavně divaček). Zaujme i „charakterní“ role známého komika Jima Carreyho, který po Formanově Muži na Měsíci opět dokazuje, že je vynikajícím hercem, schopným plnit i ty nejnáročnější úlohy.

 

 

********************************************

VĚČNÝ SVIT NEPOSKVRNĚNÉ MYSLI
(Eternal Sunshine of the Spotless Mind)),
USA 2004, režie Michel Gondry
uvádí Seznam.cz v pondělí 4., ve štvrtek 7. a v pátek 8. dubna (12,50, 23,45, 10,50)

 01.04.2022 - Stanislav Polauf