Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Nezlamni/Deník z Ukrajiny - cesta tam a zase zpátkyÚvodník: Repertoár Městských divadel pražských obohacují v této sezoně ukrajinští umělci svými inscenacemi v rámci programu IMAGINE UA. Tentokrát se jedná o studenty režie a herectví z Ukrajiny i Česka, kteří mnohobarevným způsobem skládají mapu vnitřní národní identity ve fiktivním deníku. Premiéra se koná 9. října 2022 v Divadle X10. Na další reprízy se inscenace přesune do divadla Komedie.
 

Článek: Studenty vytvořený Deník z Ukrajiny seznamuje diváky s tradicemi země, o kterých toho příliš nevíme. Z folkloru, vážných i úsměvných obřadů, rituálů, pohádek, legend i současných textů se vyjevuje obraz země, za níž dnes ukrajinský národ bojuje a platí krví. Deník z Ukrajiny oživuje vzpomínky na idealizovanou minulost, národní tradice, literární odkazy, odposlechnuté telefonní hovory z fronty, úryvky z dnešních chatů a rozhovorů. Studenti českých a ukrajinských uměleckých škol se tak spolu s diváky vydávají po cestě, která začíná hluboko v historii a končí nedávným ránem 24. února 2022. Ta cesta je plná osobních příběhů a výpovědí. A přesvědčení, že vlastní identitu je třeba bránit a že touha po svobodě stejně jako po lásce se nedá porazit. „Ukrajinské pořekadlo Otroci nesmí do ráje je jako kvintesence a přesně vystihuje nezkrotnou sílu ukrajinského národa. Každá postava z naší inscenace bez váhání pokračuje ve svém boji, doplňuje režisér a autor Kostiantyn Zhyrov.


Kostiantyn Zhyrov Nezlamni/Deník z Ukrajiny
Text a režie Kostiantyn Zhyrov
Textová spolupráce Jan Jakub Šenkeřík
Dramaturgie Simona Petrů
Výprava Ema Dulíková
Hudba Aliaksandr Yasinski
Choreografie šermu Michael Kňažko
Choreografie Yana Reytova

Hrají Matěj Převrátil, Pavel Prais, Chrystyna Volovyk, Diana Komisarenko

Tančí Olena Korotkova, Anastasiia Pavlovska, Yana Reytova

Vstupenky je možné zakoupit na centrální pokladně Městských divadel pražských, nebo on-line na webu. Rezervace vstupenek je možná také e-mailem na rezervace@m-d-p.cz nebo na telefonním čísle 222 996 114.
 

 


 

27.09.2022 - redakce