Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Sheleana Aiyana: Staň se tou pravouÚvodník: Jedna z nejlepších knih o sebepoznávání, které nás uklidní, ujasní nám sebe samé a navede nás do náruče partnera, se kterým budeme opravdu šťastni. Většina neúspěchů ve vztazích je dána tím, že naši pozornost poutají lidé, kteří jsou také zranění a kteří také hledají nás pro to, aby své rány nevědomě rozrývali.

Článek:  A my na to slyšíme. A tak jsou vztahy plné dramat. Je to téma, které vás zaujalo?
Na toto téma je mnoho knih a každá má své místo, Staň se tou pravou mne překvapilo až encyklopedickým řazením informací, jasným, stručným, leč laskavým vysvětlováním a hlavně horou dobrých tipů na to, jak v sobě najít nepodařené vztahové vzorce a změnit je.

„Emocionální a psychologická zranění v raném věku jsou původci zraněného vnitřního dítěte. Jestliže jsme vyrůstali odpojení od svých emocí, může pro nás být těžké důvěřovat lidem, žádat o pomoc či ji přijímat nebo dát najevo zranitelnost ze strachu, že budeme odmítnuti. Můžeme opustit sami sebe a spokojit se s něčím menším, než za co stojíme, abychom vyplnili prázdnotu, nebo zaujmout místo pečovatele z minulosti, který byl velmi kritický, a dál sami sebe ponižovat a srážet.“
To se často stává týraným dětem, zanedbávaným a ponižovaným. Emoce jsou nežádoucí, ostatně nevyjadřovat emoce byl svého času i výchovný trend. Nejen tady, ale u celé knihy jsem si bolestně uvědomovala nejen vlastní slabiny, ale také nevědomost generace našich rodičů. Nelze jim to zazlívat, byli ve vleku své doby, ale o to raději jsem, když se dnes o těchto věcech mluví. A nová generace rodičů už má přinejmenším šanci na své děti traumata nepřenášet.
A jejich děti už možná budou z těch, kteří si najdou dobré a fungující vztahy.
„Vzpomeňte si, jak vás naučili být zticha, potlačit svou sílu a snažit se zavděčit. Možná vám říkali, že  jsme problematičtí, přecitlivělí, příliš hluční nebo zase příliš plaší; možná jste některé tyto nálepky přijali jako skutečnou součást své identity. Přijde čas, kdy se musíme s upřímností podívat na svůj vnitřní dialog a odstranit všechen ten ruch, abychom zosobnili své dary světu.“
Ach ano… tak je to i vám povědomé?

Jak si s tím vším poradit? RITUÁLY A KLÍČOVÁ UVĚDOMĚNÍ
Najdete tu vedle nesmírně laskavých slov, hladivých, vysvětlujících, proč a kde přesně vznikají ty hluboké rány, které se nechtějí zajizvit, protože je dalšími svými vztahy neustále rozrýváme, také návody, jak si sami pomoci.
Drobné meditace, drobná uvědomění.

Mne třeba velmi zaujaly metody psaní deníku, psaní fiktivních dopisů a vizualizace a práce na tvoření si ve své mysli, duši, srdci a životě místa pro nové lidi. Nové zážitky.
Klíčová uvědomění – a drobné i větší rituály. Vědomé přerody, na kterých jako mravenečci budeme stále dokola pracovat tak dlouho, až nám vejdou do krve. To je asi ve zkratce metodika práce s touto knihou.

Dokonalý návod. Práce na řadu týdnů, měsíců a někdy i let…

O autorce: Sheeleana Aiyana je zakladatelkou Rising Woman, více než třímilionové komunity čtenářek. Párová terapie, zděděná traumata, rodinné systémy, vědomé vztahy, somatická léčba a rostlinná terapie se prolíná její prací, pohlíží na vztahy jako na duchovní cestu. Žije se svým manželem na ostrově xwenen´eč v Britské Kolumbii. Prošla obtížným dětstvím s týranou matkou, sama byla vystavena nejrůznějším formám násilí a vydala se cestou individuálního procesu, jak být zase doma ve svém těle i duši a o tyto zkušenosti se v knize zaměřené na vztahy (k lidem i sobě) dělí.
Knihu vydalo nakladatelství Alferia, https://www.alferia.cz/stan-se-tou-pravou/


 

25.01.2023 - Renata Petříčková