Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Sara Wickhamová: Co je pro mě dobréÚvodník:
Těhotná žena je zranitelnější, ale také silnější než dříve. Tento specifický stav těla a duše je příležitostí naučit se o sobě tolik, co nikdy předtím ani potom ani nelze. Těhotenství otevírá dveře k jedinečnému mentálnímu rozpoložení, které některé ženy vnímají až posvátně. Ale zároveň je to období, ve kterém když si neudržíte svou sílu, podlehnete nátlaku okolí nebo nepříznivým životním okolnostem, stáváte se křehčí a ovlivnitelnější než kdy předtím.

Článek:
Pak možná je dobré mít po ruce knihu od porodní asistentky, která vás provede alespoň nástrahami, které se týkají samotného těhotenství i porodu.

Ach těhotenství plné strachu a což teprve ten porod!
Je velmi snadné těhotné ženy zahltit informacemi, vystrašit a zmanipulovat. Tajemné a samozřejmě také rizikové období těhotenství porodu se tak může stát obdobím úzkosti a neustálého žití ve strachu z toho, co všechno se může pokazit. Jak se informovaně rozhodovat v těhotenství a při porodu?

Jak se knize informace mísí?
Kniha uspokojí i ty, kteří se raději rozhodují konvenčně a podle zásad, které tu byly vždy, i tyto ženy tu najdou své argumenty a své uklidnění.  Kniha ale také uspokojí ty, které se chtějí vzepřít něčemu pevně podsouvaného jen pro pohodlí okolí… a ano, i vaše okolí vás může manipulovat do věcí, které jsou pro jeho pohodlí.
Osobně jsem byla příjemně překvapená, jak autorka dokázala spojit oba světy. Světy možná rebelek, které stojí o co nejvíc přirozený porod, a světy těch, které budou mít raději až technikou a plně medicínskou podporu u porodu.

Jak se naučíme rozhodovat?
Autorka nabízí především OTÁZKY, na které je dobré si odpovědět a získat tak jasnější představu o tom, co se děje ve vás samotných.

DRUHÝM KROKEM JE ověřování informací, přemýšlení o nich. Ve chvíli, kdy umíte na předložené nahlédnout očima, kdo to psal, proč, jaké má zkušenosti, kým je asi placen – můžete vidět věci z další perspektivy. Ale není to o striktním odmítání, spíše o vědomí, že je možné o informacích pochybovat.
Výsledkem je, že dokážete se znalostí vlastního těla přemýšlet o vlastních potřebách. Nebo že se s důvěrou položíte všanc systému. A oboje je správně.

Ale obecné informace o tom, jak přistupovat k tomu, co na nás svět hrne, ty se netýkají jen těhotenství a porodu, ale jsou využitelné v celé řadě oblastí, zvláště pak v dnešní době.


O autorce: Sara Wickhamová je porodní asistentka, učitelka, spisovatelka a nezávislá badatelka, která svůj čas dělí mezi psaní, online kurzy, semináře, poradenství a vytváření pomůcek pro porodní asistentky a průvodkyně narozením. Žila a pracovala na Novém Zélandu, ve Velké Británii i USA, byla redaktorkou odborných časopisů a přednášela v pětadvaceti zemích světa.  Její záměr je inspirovat a přinášet osvětu porodním asistentkám, dulám, ženám a rodinám.

Knihu vydalo nakladatelství Alferia
https://www.alferia.cz/co-je-pro-me-dobre-sara-wickhamova/

 

05.02.2023 - Renata Petříčková