Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Řidičáky, daně a brzy i důchody: Jak se vyhnout návštěvám úřadů?Úvodník: S řadou záležitostí už dnes není potřeba běhat po úřadech, což ocení jak lidé ve městech, tak zejména ti, kteří bydlí v menších obcích a museli by vážit delší cestu. Díky bankovní identitězískaliobčané snazšípřístup k online službám státu.Disponuje jí téměř každý, kdo využívá internetové bankovnictví.
 

Článek: Česko se digitalizuje po vzoru skandinávských zemí, které mají v elektronizaci státní správy hodně velký náskok před ostatními evropskými zeměmi. Možná ale budete překvapeni, kolik záležitostí dnes vyřešíte se státem po internetu i v České republice, která byla donedávna v digitalizaci úplně na chvostu. A nové věci, kvůli kterým už není třeba chodit na úřad, stále přibývají.

Z pohodlí domova můžete požádat o sociální dávky, podat daňové přiznání nebo si objednat nový řidičský průkaz. Čerstvé maminky nebo tatínkové nemusí kvůli vyřízení rodičovského příspěvku na úřad práce apřes internet si mohou průběžně upravovat i jeho výši. Letošní chystanou novinkou Ministerstva práce a sociálních věcí bude možnost žádat o všechny typy důchodů i online.

Stěžejní aplikací pro komunikaci se státem jsou webové stránky Portál občana, kdenajdete nejdůležitější informace a přístup k online službám státu.

Pojistky i sázky
Službu ověřování totožnosti přes BankID dnes nabízí i řada firem. Můžete si tak například uzavřít pojištění online, změnit zdravotní pojišťovnu, z pohodlí domova požádat o půjčku, přihlašovat se do nejrůznějších klientských portálů nebo si vsadit na výsledek sportovního utkání u sázkové kanceláře.

Stačí pár kliknutí
Bankovní identitu poskytuje svým klientům většina českých bank, a tozdarma a bez nutnosti aktivace nebo návštěvy pobočky. V Česku ji má přes 5,5 milionu klientů bank a každý třetí dospělý ji aktivně využívá.

Použití BankID k prokázáníidentity na internetu je jednoduché a bezpečné. Při vstupu do státníchi firemních klientských portálů zadáte volbu ověření přes BankID a pak už se přihlašujete stejně jako do svého internetového bankovnictví. Výměna informací má jasná pravidla, aby nebyla ohrožena ochrana osobních údajů. Banka nevidí, za jakým účelem se její klient přes BankID přihlašuje,a firmy ani úřady se zase nedostanou k informacím o bankovním účtu uživatele, protože jde o oddělené systémy.

Ověření věku bez občanky
Na začátku letošního roku přibyla novinka v podobě aplikace BankID PLUS, přes kterou je možné prokazovat svůj věk. „Aplikace je rychlý a bezpečný digitální nástroj pro kontrolu věku zákazníků. Alkohol se nesmí prodávat hostům pod 18 let, což se obvykle hlídá předložením občanského průkazu, kde je ale řada citlivých osobních údajů. Aplikace potvrzuje pouze splnění věkového limitu a další osobní údaje zůstávají skryté a plně pod kontrolou uživatele,“ vysvětluje Marek Růžička, výkonný ředitel Bankovní identita, a.s.

V pilotním režimufunguje aplikace pro ověření věku v restauracích Vinograf a Červený jelen nebo v prodejně Vinoshop.Prostor pro uplatnění aplikace BankID PLUS je ale mnohem širší. Vedle restaurací, prodejců alkoholu a tabákových výrobků nebo e-shopů může urychlit odbavení zákazníků na samoobslužných pokladnách v maloobchodu. Využívat ji mohou také všichni, kteří nabízí studentské a seniorské slevy, nebo provozovatelé výdejních boxů a kinosálů.Foto: Pixabay 

 

25.02.2023 - Michaela Wilhelmová