Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Archeo: Karty jako z Alenky v říši divů
Úvodník: Mají atmosféru jako Alenka v říši divů. Nevíte, co potkáte za rohem. Představují archetypy, ale jestli si myslíte, že je dobře znáte, tak se budete mýlit. Neskutečně fantazijní a zajímavý svět, řekněme až jako svět za zrcadlem, tak to jsou tyto modravo šedavé karty Archeo od vynikajícího umělce Nicka Bantocka.
Článek:
Jsou vynikající. A to říkám jako někdo, kdo jim zkraje nemohl přijít na chuť a rozhodně nebudou ani těmi, které budu vytahovat pravidelně. Karty jsou to tak osobité a mají tak výrazný ráz, že se hodí... no jen na příležitosti, kdy právě takovou abstraktní a jedinečnou náladu máte.
Ačkoliv mne zkraje připadaly jako „jen jiné taroty“, při bližším zkoumání barevné příručky i samotných karet jsem byla velmi rychle vyváděna z omylu. Některé významy a karty zdánlivě jako tarot vypadají a vychází i z jejich principu. Ale kam se mysl autorova vydala, to se jen tak nevidí…
A tak karty buď odložíte, protože jste víc na ty přímé…
Nebo si je vezmete a začnete bádat a procházet se v tom zajímavém světě hrdinských poutí, mytologie postav, které podle autora sídlí v každém z nás. Možná jsou to ty strůjci našich dětských hrdinských představ, neviditelných kamarádů a velkolepých plánů. A tady jsou kličky, zákruty a ten prostor za zrcadlem.
Nejsou to jemné a přívětivé karty.... Ale jsou to takové upovídané, kladoucí věčné otázky a zavádějící nás někam, kam vůbec nechceme... nebo chceme?
Jsou to ty, se kterými mluvíme, když potřebujeme radu – jo, pro samomluvu by tyhle karty byly vážně dobré! Ale nechceme jen tu radu, ale i mnoho podotázek kolem.
Ty, které v sobě cítíme, když se na něco těšíme… nebo se něčeho bojíme.
Musím ale říci, že to nejsou žádné jemné karty nebo přívětivá sdělení, ale jsou to opravdu doteky nějakých dalších osobností v nás. No, ne nadarmo se v knížce píše i o schizofrenii.
Umělecké dílo je překrásné a působivé
Velmi však oceňuji naprosto jedinečné zpracování, které odlišuje tuto sadu od mnoha jiných. Obrázky by se hodily do futuristických románů z minulosti. Však autor sám si dokázal své umění velmi dobře zúročit v kultovních dílech a ten rukopis hororové, strašidelné minulosti a představ o budoucnosti a lidských zákoutích temných duší, to je znát z každého obrázku.
Nad některými díly se zatetelíte zajímavým zpracováním, nad jinými otřepete hnusem, ano ano, ta víra zrovna není moc pěkná karta, protože nasazuje masky, ošklivé masky. A svým způsobem se dá říci, že karty jen ponoukají k vlastnímu hledání v sobě samých.
O aurotovi: Nick Bantock vyrůstal v Londýně a vystudoval uměleckou školu. Již ve 23 letech šel na volnou nohu a vyprodukoval za padesát let mnoho nádherných děl. Jen za svých prvních 16 let tvorby vytvořil na 300 knižních obálek.
V roce 1988 se odstěhoval do Vancouveru, poté na Bowen Island a tam vznikl nápad na jeho legendrání „Griffin a Sabine“, což je bestsellerová trilogie psaná jako série pohlednic a dopisů mezi hlavními postavami.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2023, www.synergiepublishing.com
03.05.2023 - Renata Petříčková