Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Meg Masonová: Trýzeň a touhaÚvodník: Lehce strhující, všední, veselý alá Betty MacDonaldlová, ale i temný jako duše, která se hroutí po spirále do černoty. Taková je Trýzeň a touha, směsice emocí v jednom zdánlivě obyčejném života. S Martou prožijeme rok, který bude vykreslen současností, emocemi, minulostí a vzpomínkami, které mají přemýšlivému čtenáři dát šanci pochopit, proč a jak se vyvíjí ta explozivní bomba v Martině hlavě.

Článek:
„Protože když je utrpení nevyhnutelné, jediné, co si lze zvolit, je pozadí, na kterém se bude odehrávat. Vyplakat si oči u Seiny je něco jiného než si je vyplakat při potulkách v okolí Hannersmithu.“
Zasmála jsem se…“


A tehdy Marta na čas změnila svůj život a odjela si vyplakat oči. Za mne je tato část knihy, byť nesmírně krátká a jen informativní, nesmírně krásná, do duše táhle promlouvající a mrzí mne, že tady nepřišla ta chvíle, kdy pár stránek strávíme ve všedních dnech právě toho pařížského dobrodružství. No nešlo to, šlo o pohled do minulosti.

Příběh můžeme vnímat dvojíma očima. S důrazem na to, co se děje v současnosti a na vývoj psychické nemoci Marty a vnímat více její okolí, ale mne víc a víc zajímala ta hlubší rovina, kterou jsem začínala vnímat na pozadí událostí. Minulost, která formovala Martinu duši.
Její emoce, její nahlížení na svět.
A posléze i zárodky nemoci, která také může mít různé podoby.
A se závěrem knihy se dozvíme i to, že jedna nemoc – mnoho  podob.

S humorem až k černotě
S humorem začínáme, úchvatný styl velmi připomíná Betty McDonaldovou a začínáte mít pocit, že tady to všechno dobře dopadne. Jenže, jak přibývá černoty, ubývá humoru a s neskutečnou slovní grácií vám autorka vezme ten nadhled. Způsobem, že si to ani neuvědomíte. Nebo ne hned. Humoru je stále méně a méně a začíná období nepěkného bilancování života, nostalgie, hořkosladkých dnů a vyčerpávajícího boje s něčím, co je až na konci knihy konečně pojmenováno.

A ano, rozhodně bych se ráda podívala, jak to Marta zvládla za rok, dva, deset. Jestli to, s čím se s ní loučíme, došlo naplnění.
Argo, 2023
Meg Masonová, přeložila Michaela Ritter Konárková

 

13.11.2023 - Renata Petříčková