Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Co mě v únoru zaujalo na NetflixuÚvodník: V tomto měsíci jsem se opravdu hodně zamyslela nad mysteriózním thrillerem Čas, rozesmála mě italská komedie Už jsi byla na Měsíci? a tentokrát půjdu ven hned se dvěma dokumenty. První a velmi inspirativní je Jídlo dělá člověka (experiment s dvojčaty) a dalším je neméně působivý dokument ve stylu "reality show" Posmrtný život s Tylerem Henrym.

Článek:

Mysteriózní drama Čas (2021)

V hlavní roli: Gael García Bernal, Vicky Krieps

Rodinka si vyrazí na báječnou dovolenou, na níž jí tamní hoteliér doporučí pobyt na soukromé pláži. Z hotelu sem odjede celá menší skupinka hostů. Pláž je nádherná, ovšem začnou se na ní dít velmi zvláštní věci. Jedna žena zemře, děti začnou doslova růst před očima... chvíli to trvá, než zúčastněným dojde, že čas tu ubíhá mnohem rychleji. Návrat ovšem není možný.

Mé hodnocení: *****

Přestože závěr s vysvětlením je vlastně hrozně rychlý a působí až triviálně, nezkazil mi celkový dojem. Film ve mně zanechal potřebu o něm přemýšlet, a to je víc než žádoucí. Líbila se mi nastolená úroveň napětí i související psychologická dramata.
 

------------------------------------------------------------------------------------------

Komedie Už jsi byla na Měsíci? (2015)

V hlavní roli: Liz Solari, Raoul Bova

Guia je mladá žena žijící v Miláně, která zdědí statek na venkově. Má v úmyslu ho prodat, ale k tomu je zapotřebí na místě strávit nějaký čas. Jak poznává místní obyvatele i prostý život, samozřejmě se i trochu mění její životní hodnoty. A nejen její...

Mé hodnocení: *****
Milá italská komedie plná přirozeného, nenásilného humoru, který mě i přes jednoduchost příběhu skutečně pobavil. Velice italsky spontánní, vřelé a oslavující život. Sice to nebylo úplně na Oskara, ale pohladilo mi to duši... Taková pohádka pro dospělé. Ale koukat klidně můžou i děti.

------------------------------------------------------------------------------------------

Dokumentární seriál  Jídlo dělá člověka (experiment s dvojčaty)

Vědci se rozhodli otestovat na jednovaječných dvojčatech, jaký vliv na ně bude mít konkrétní potrava. Každý účastník měl na dobu dvou měsíců povinnost jíst pouze vegansky nebo všežravě, s masem. Co se po pouhých dvou měsících stane s jejich těly? Bude to mít na ně nějaký vliv? Mezitímco sledujeme jejich souboj s "dietou", nahlédneme pod pokličku potravinářského průmyslu, před jehož negativními dopady nejen na zdraví lidí, ale i na zdraví planety se už léta zavírají oči.
 
Mé hodnocení: ****

Inspirativní, šokující, zdrcující, pravdivé... Všichni víme, že jíst zeleninu je zdravější, než jíst maso, ale že i úplné veganství má svá úskalí (o nich dokument mlčí, z výsledků je ale jasné složitější přibývání svalové hmoty). Co sem tak úplně nepatřilo, ačkoliv je potřebné to vytáhnout na světlo, jsou věrohodné záběry z velkochovů, které mají příšerné dopady jak na kvalitu potravin, tak i na globální oteplování. Přesto myslím, že přídomek dokumentu "experiment s dvojčaty" začíná být neoprávněný, když výsledky této studie nakonec zaberou tak málo vysílacího času, chtěla bych vědět víc, důkladněji.
Celkově vnímám dokument jako příznivý a jistě má velký potenciál a důležité nosné téma, ovšem zpracování nepovažuji za zcela vyvážené a dotažené do konce.


-------------------------------------------------------------------------------------

Dokumentární seriál Posmrtný život s Tylerem Henrym

V hlavní roli: Tyler Henry

Devítidílný dokument ve stylu reality show. Tyler Henry je mladý klučina, který už řadu let pomáhá lidem, kteří si ho zavolají, aby jim pomohl se kontaktovat se svými mrtvými blízkými. Tyler často neví předem, s kým bude hovořit, neboť objednatel nemusí být totožný s osobou, která někoho ztratila. Přesto již předem vnímá energie, do nichž vstoupí a s nimiž se setká. V průběhu natáčení zkoumá složitou historii života vlastní rodiny.

Mé hodnocení: *****

Emočně silné, překvapující, dojemné. Tylerovo kouzlo osobnosti, úžasná citlivost a americká otevřenost si zajistí naši pozornost až do konce. Jeho napojení na duše mrtvých působí velmi spontánně. Popisuje obrazy, emoce a slova, která však nedávají dohromady celý příběh. Ten poskládají dohromady až samotní pozůstalí. Jejich různorodé životní příběhy zanechají v naší duši spoustu otevřených dveří... A protože mě věci mezi nebem a zemí přitahují a tento seriál jsem zhltla jako malinu, ani jsem přitom nedýchala, za únor si vysloužil hodnocení jako můj TOP film.Zdroj foto: netflix.com

 29.02.2024 - Renata Šindelářová