Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Umění dechu: Filomena Borecká ve Veletržním paláciÚvodník:

Zapomeňte na ticho galerií a otevřete své smysly novému zážitku. Filomena Borecká, česká umělkyně žijící v Paříži, nás zve na cestu do světa tichých myšlenek prostřednictvím svého fascinujícího umění dechu. V unikátním projektu v Národní galerii nám umělkyně otevírá dveře do "vnitřní krajiny", kde dech přetváří abstraktní kresby. Připravte se na setkání s uměním, které pohlcuje nejen oči, ale i samotný dech.Článek:

Filomena Borecká přináší do světa umění nový rozměr, propojující kresbu a dech. Její dlouhodobý výzkum dechu a jeho sdílení se stává středobodem výstavy ve Veletržním paláci. Umělkyně nejenom kreslí, ale přenáší své kresby do galerijního prostoru, kde se stávají součástí prožitku diváků.

Jedním z vrcholů výstavy je velkoformátová abstraktní kresba, v níž Borecká zachycuje "vnitřní krajinu" nesenou dechem. Tímto způsobem umožňuje návštěvníkům stát se svědky aktu stvoření, ponořit se do vlastních myšlenek a prožít umělecký zážitek naplno.

Umělecká genialita Filomeny Borecké spočívá i v překračování hranic uměleckých oborů. Její práce se neomezují pouze na kresbu, ale zahrnují i akustiku. Projekt Banky dechu – Phrenos (2011) je pozoruhodným příkladem. Vytvořený z recyklovaného plátna létajícího balónu, interaktivní objekt zapojuje návštěvníky do procesu tvorby a zdůrazňuje vzájemnou propojenost bytostí skrze dech.

Filomena Borecká přenáší do svých děl hluboké myšlenky o pospolitosti a vzájemnosti, přičemž zdůrazňuje, že nádech a výdech nemají individuální hranice a jsou neustále sdíleny s okolím. Její umění nás vybízí k zamýšlení nad propojeností všeho živého, a to prostřednictvím tichých myšlenek vyjádřených v každém tahem její kresby.

Filomena Borecká nám představuje umění, které nás nechá ponořit se do hloubky vlastních myšlenek a vnímat svět kolem sebe novým způsobem. Návštěva výstavy v Veletržním paláci se stává cestou do nitra umělkyně i do nitra samotných diváků, kde dech propojuje realitu s abstrakcí.

Prožijte magii tichých myšlenek s Filomenou Boreckou a dopřejte si unikátní umělecký zážitek, který překračuje hranice vnímání a otevírá nové perspektivy na umění a život.

 

Místo konání: Veletržní palác 

Termín: 22. března 2024 – 8. září 2024  

 

Zdroj obrázku: wikipedia27.02.2024 - redakce