Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - 20 let fascinace ve skleníku Fata MorganaÚvodník:

Vstupte do světa fascinujících tropů, kde se setkává exotika s historií. V roce 2024 oslavuje botanická zahrada v Praze 20 let od otevření skleníku Fata Morgana, oázy tropické flóry. Prožijte jubilejní rok, který zpřístupňuje poklady tropů ve středu České republiky. Na pozadí barevné džungle se zde odehrávají nejen vizuální, ale i edukační zážitky. Přeletějte s program Botanické zahrady hl. m. Prahy v roce 2024 a objevte, co všechno vám nabízí.Článek:

Rok 2024 v Botanické zahradě v Praze znamená vzrušující tropy, které nás vtahují do jedinečného světa tropické flóry. Před dvaceti lety, konkrétně 12. června 2004, byl návštěvníkům otevřen tropický skleník Fata Morgana. Jubileum tohoto klenotu připomíná výstava, která nejen oslavuje vznik skleníku, ale také nás zavádí do jeho významných tropických sbírek.

Výstava "NOVÁ PET TROPICANA" nás zavádí do fantastické barevné džungle, kterou vytvořila umělkyně Veronika Richterová, používající recyklované PET lahve. Více než 130 unikátních objektů, reprezentujících rostliny, houby i zvířata, ozvláštní prostor skleníku až do 7. dubna. Tato výstava není jen vizuální lahůdka, ale také součást komentovaných večerních prohlídek, kde se setkává umění s přírodou.

Přednáškový cyklus, který běží od února do března, nás provede cestováním do tropů a exotických oblastí. Horolezec Radek Jaroš, dobrodruh Tomáš Vejmola a další odborníci nám přiblíží své zážitky z cest do Chile, Singapuru, Thajska a dalších koutů světa. Kromě toho se dočkáme přednášky věnované samotné Fata Morganě a jejímu dvacetiletému jubileu.

Valentýnský večer v džungli nabídne netradiční zážitek zamilovaným párem, kteří mohou prožít romantickou prohlídku setmělého tropického skleníku Fata Morgana. Tuto speciální atmosféru je třeba zažít a rezervace jsou již nyní k dispozici.

Výstava "Za kořením a slávou" nás zavede do daleké Asie prostřednictvím vzácného koření, papíru a hedvábí. Pro všechny smysly připravená expozice probíhá od 1. do 17. března a láká návštěvníky k aktivnímu zkoumání a vnímání prostřednictvím zvukového průvodce a Braillových popisků.

Abychom své tropické dobrodružství zakončili, od dubna se ve skleníku Fata Morgana rozletí křehká kráska - výstava tropických motýlů. Milovníci sukulentů si přijdou na své v červnu, kdy se ve skleníku objeví rozmanité druhy těchto nenápadných, avšak fascinujících rostlin.

Botanická zahrada v Praze nám otevírá dveře do světa tropů a přináší nejen vizuální, ale i edukační zážitky. Tropický rok 2024 nám slibuje nezapomenutelné chvíle spojené s výjimečnou flórou, dobrodružstvím a poznáním. Přijďte s námi prozkoumat krásy tropů uprostřed Evropy.

 

Program:

19. 1. – 7. 4.: NOVÁ PET TROPICANA Skleník Fata Morgana se promění ve fantastickou barevnou džungli, umělecky vytvořenou z recyklovaných PET lahví Veronikou Richterovou. Výstava představuje více než 130 unikátních objektů reprezentujících tropickou flóru a přírodu.

19. 1. – 23. 3.: Večerní PET TROPICANA (Džungle, která nespí) Komentované večerní prohlídky skleníku Fata Morgana, kde se fantastická díla z výstavy NOVÁ PET TROPICANA ožívají ve večerním světle. Prohlídky v pátek a sobotu od 17:00 do 20:00.

1. 2. – 21. 3.: Přednáškový cyklus Poutavé přednášky o cestování do tropů s odborníky botanické zahrady, horolezcem Radkem Jarošem a dobrodruhem Tomášem Vejmolem. Každý týden nový pohled na exotické destinace.

14. 2.: Valentýnský večer v džungli Romantická prohlídka setmělého tropického skleníku Fata Morgana, doplněná sklenkou vína a udržitelně vypěstovanou růží. Rezervujte si své místo a nechte se unést kouzlem valentýnské noci.

1.–17. 3.: Za kořením a slávou (Výstava pro všechny smysly) Putujte za vzácným kořením, papírem a hedvábím do Asie s výstavou věnovanou cestovateli a učiteli Josef Kořenskému. Prožijte nejen vizuální, ale i smyslovou jízdu dalekými časy a místy.

22. 3. – 7. 4.: Tropické květy (Prodejní výstava) Obohaťte svůj domov tropickými květy z prodejní výstavy ve skleníku Fata Morgana. Výběr z pestrobarevného spektra tropické flóry.

19. 4. – 2. 6.: Motýli na cestách – výstava tropických motýlů Rozletějte se s námi do světa křehkých krásek – výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana.

7. 6. – 7. 7.: Sukulenty v interiéru – výstava sukulentů Milovníci sukulentů si přijdou na své při výstavě, která poskytne tipy, jak tyto fascinující rostliny úspěšně pěstovat v domácím interiéru.

 

Zdroj obrázku: www.botanicka.cz03.02.2024 - redakce