Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Jiskřivá komedie Klec bláznůÚvodník:

Švandovo divadlo v Praze nás láká na nezapomenutelný zážitek plný lásky, humoru a extravagantních výstupů. Komedie Klec bláznů, režírovaná Daniel Hrbkem, otevře své dveře 24. února ve Velkém sále. Prožijte fascinující cestu plnou proměn genderových rolí, vášnivé lásky mezi partnery a osvobozující sílu autentického bytí.Článek:

Kultovní francouzská komedie Jeana Poireta Klec bláznů, představená poprvé v Théâtre du Palais-Royal v roce 1973, se vrací do divadelního světa pod režijním vedením Daniela Hrbka. Inscenace nám přinese nejen dojemné a vtipné momenty, ale i netradiční výstupy s prvky drag show, které diváky zavedou do světa nočního klubu Klec bláznů ve slunném Saint-Tropez.

Tomáš Petřík s Filipem Rajmontem v barevné dekoraci komedie Klec bláznů_foto Richard Moučka

Hlavními postavami jsou ředitel Klece bláznů Georges (Tomáš Petřík) a jeho partner Albin (Filip Rajmont). Jejich životní rovnováhu naruší návrat syna Laurenta (Oskar Hes), který přichází s novinkou – plánuje se ženit. Tato zpráva vyvolává nečekané a komické situace, zejména když rodiče nastávající (Katarína Mišejková) jsou ultrakonzervativní a jedním z nich je i poslanec Dieulafoi (Robert Jašków).

Inscenace nejen baví, ale i zasahuje do hlubších témat, jako jsou proměny genderových rolí, otázky manželství pro všechny a výchova dětí ve stejnopohlavních párech. Daniel Hrbek se s tímto materiálem vypořádal s citem a vkusem, odhalujíc skryté vrstvy příběhu a zachycujíc vztahy postav.

Režisérův pohled na půl století starou předlohu umožňuje divákům vnímat Klec bláznů jako současnou komedii, která se zabývá krásou být autenticity a svobodou sebevyjádření. Přes odstranění bulvární slupky vyniká jemnější a emotivnější příběh, který reflektuje lásku dlouholetých partnerů a jejich rodičovskou roli v zásadních chvílích.

Diváci se mohou těšit i na taneční vystoupení v krásných róbách_foto Richard Moučka

Na pozadí komedie se také otevírají otázky tradičních hodnot a předsudků, což dodává představení hloubku a aktuálnost. Inscenace Klec bláznů se nebojí výzvy nahlížet na společenská témata s nadhledem a humorem, což ji činí nejen zábavnou, ale i myšlenkově podnětnou.

Při sledování divadelního představení se diváci nejen pobaví, ale jsou zváni do jiného vesmíru, kde hranice mezi skutečností a fikcí postupně mizí. Hudební a taneční čísla, za která vděčíme DJ Lumierovi a choreografovi Martinu Talagovi, přinášejí do inscenace další vrstvu zážitku. Scéna a kostýmy od Marka Cpina dotvářejí atmosféru komedie a posouvají diváky do světa francouzské módy.

Premiéra Klece bláznů se koná 24. února 2024 ve Velkém sále Švandova divadla, a další reprízy jsou naplánovány na 27. března, 11. a 20. dubna 2024. Tato inscenace nás zve k smíchu, zamyšlení a zároveň oslavě svobody být tím, kým jsme.

Víte, že...

Tato divadelní podívaná slibuje nejen zábavu, ale i hlubší reflexi nad společenskými tématy, která nás provází i v každodenním životě. Přijměte pozvání do Klece bláznů a zažijte jedinečné divadelní dobrodružství.

Katarína Mišejková s Oskarem Hesem v hravých kostýmech Marka Cpina_foto Richard Moučka

Zdroj: www.svandovodivadlo.cz21.02.2024 - redakce